Фізикам з Університету Женеви (UNIGE) вдалось телепортувати квантовий стан фотона в кристал, що знаходився на відстані більш як 25 кілометрів. Екперимент був проведений в лабораторії професора Ніколаса Гісіна (Nicolas Gisin). Попередній результат складав 6 кілометрів і був досягнутий цією ж групою дослідників десять років тому.
З детальними результатами, отриманими Феліксом Бус’єросом (Félix Bussières) та його колегами можна ознайомитись в останньому номері Nature Photonics. Далі ми приводимо їх коротку викладку.
Проведений експеримент довів, що квантовий стан фотона може зберігатися при транспортуванні його в кристал без безпосереднього контакту двох середовищ. Можна уявити кристал, як сховище даних, для зберігання інформації фотону, передача в яке здійснюватиметься за допомогою ефекту телепортації.
Для проведення експерименту використовують три фотони. Два з них – фотони-близнюки, в яких існує нерозривний зв'язок на найнижчому рівні їх спільних станів. Один з цих фотонів запускається вздовж 25-ти кілометрового оптичного волокна. Інший направляють в кристал. Третій фотон зіштовхується з фотоном, який запущений по оптичному кабелю. В результаті обидва знищуються. Проте, має місце збереження стану третього фотону – він передається в кристал.
Це свідчить про те, що квантовий стан двох пов’язаних фотонів-близнюків є каналом, який забезпечує телепортацію із світла в матерію. Це свідчить, що в квантовій фізиці стан має пріоритет над матерією, або, іншими словами, квантові властивості елементу переважають над класичними фізичними властивостями.