УДК 159.922.62

СТЕРЕОТИПНІ УЯВЛЕННЯ ПРО ОСІБ ПІЗНЬОЇ ЗРІЛОСТІ

Магдисюк Людмила Іванівна
кандидат психологічних наук, старший викладач, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

Проблема стрімкого старіння населення протягом останніх років займає помітне місце у наукових розробках сучасних вчених. Питання порушення балансу між людьми зрілого та молодого віків є актуальним на національному рівнях. Проблема старіння українського населення (майже третина складається з людей передпенсійного та пенсійного віку), повинна носити державний характер.

За статистичними даними, про перепис населення Волинської області у    2012 р., чисельність наявного населення становить 1038,6 тис. (міське – 539,1 (51,9 %), сільське – 499,5 (48,1 %). У Пенсійному фонді у містах і районах Волинської області перебувають на обліку 275529 пенсіонерів, з них за віком – 207350, за вислугу років – 3869. Працюючих пенсіонерів в області за останніми даними становить 30745 осіб.

У Концепції демографічного розвитку українського суспільства вказані наступні особливості соціально-економічних наслідків старіння населення [3]:

-     зростання осіб пенсійного віку призводить до збільшення обсягів споживання суспільних ресурсів на соціальне забезпечення в старості. Обмеження таких ресурсів поширює бідність та поглиблюється соціальна нерівність за віком. Бідність населення похилого віку зумовлює посилення тиску на ринок праці та додаткові матеріальні обов’язки працездатного населення;

-     підвищення частки осіб похилого віку формує специфічні потреби у послугах, товарах, житлі, соціальному та медичному обслуговуванні;

-     зміни у співвідношенні поколінь впливають на міжпоколінні відносини у сім’ї та суспільстві, зокрема між молоддю та особами похилого віку, платниками податків та пенсіонерами.

Проблемою суспільства є сприйняття пенсіонерів крізь призму стереотипів, які заважають формуванню соціальних установок і дій у активній повсякденній праці й проведенні дозвілля. Припинення професійної діяльності у період пізньої зрілості призводить до того, що людина опиняється на узбіччі суспільного життя. Вона переживає зміни в соціальному статусі, потребу в соціальній адаптації, реінтеграцію в суспільство. Здебільшого людей пенсійного віку сприймають, як бідних, немічних, неспроможних  повноцінно працювати тощо [2]. Це негативне ставлення і сприйняття проявляється як ейджизм.

Мета дослідження. Грунтовне вивчення упередженого ставлення суспільства до осіб пізньої зрілості шляхом теоретичних узагальнень, розкриття сутності стереотипних уявлень стосовно осіб пізньої зрілості.

Ейджизм – негативне, упереджене ставлення суспільства до людей похилого віку, їх знецінення, приниження та дискримінація.

Відомий російський вчений І. Кон вказує, що ейджизм – це така життєва філософія, яка абсолютизує вік і створює нереалістичний жорстокий культ юності [1, с. 284].

Аналіз результатів теоретичного дослідження дав змогу визначити стереотипи щодо особи пізньої зрілості (табл. 1).

Таблиця 1

Стереотипи щодо осіб пізньої зрілості

 

Позитивні стереотипи

Негативні стереотипи

Мудрі, цікаві, великий життєвий досвід

Слабкі та хворі, завжди невдоволені

Вирізняються зрілістю

Знижуються інтелектуальні здібності, погіршується пам’ять, знижується здатність до навчання

Вміють слухати, терплячі до дітей

Ригідні, догматичні, не здатні змінюватись

Добрі, щирі до своїх онуків

Живуть у соціальній ізоляції, страждають від самотності, утримуються в будинках престарілих

Легко сходяться з людьми, добрі, привітні

Дратівливі, схильні до нещасних випадків

Потенційна політична сила, беруть участь у політичному житті

Не є політичною силою, потребують захисту

Заможна частина населення, користуються пільгами

Бідні, не можуть звести кінці з кінцями

Житлом забезпечені

Житлові проблеми

Займаються самоосвітою, наставництво

Особиста стагнація (застій)

Культурні

Культурно відсталі

Здатні засвоювати нові ідеї

Не здатні засвоювати нові ідеї

Поважають молодих людей

Негативно ставляться до молоді

Працюючи все життя сплачували податки

Вони даремний баласт суспільства

 

Просвітницька діяльність, метою якої є підвищення рівня культури взаємовідносин між різними поколіннями, налагодження культурного діалогу між молоддю та зрілими особами, повинні бути важливими напрямками виховного процесу у школах та навчальних закладах. Потрібно створювати позитивний імідж людини похилого віку, як самостійної, активної, захищеної і незалежної особистості.

Серед напрямків подолання негативних наслідків ейджизму можливо виокремити наступні:

-     розробка та удосконалення напрямків соціального захисту людей похилого віку;

-     розробка, впровадження та підтримка державних програм та проектів, які б дали змогу населенню самостійно приймати участь у забезпеченні своєї старості;

-     виховувати у молоді шанобливе ставлення до людей похилого віку;

-     створення позитивного іміджу людини похилого віку, як самостійної та незалежної особистості;

-     створення державних та недержавних інституцій, діяльність яких направлена на роботу з людьми похилого віку;

-     просвітницька робота з членами родин, де проживають люди похилого віку;

-     посилювати мотивацію роботодавців в напрямку залучення до співпраці людей похилого віку.

Висновки. Вивчаючи проблему упередженого ставлення суспільства до осіб пізньої зрілості (ейджизм), ми дійшли наступних висновків: формувати в суспільстві думку, уявлення про пенсійний вік як про активний етап розвитку особистості. Потрібно виховувати шанобливе ставлення до людей пенсійного віку, формувати установки, що саме вони є наймудрішими, добродушними, турботливими, співчутливими. Потрібно надавати можливість та створювати умови особам пізньої зрілості для різнобічних проявів соціальної активності, які є передумовами раціонального способу життя на їх пізньому етапі.

 

Джерела та література:

  1. Кон И. С. Любовь небесного цвета / И. С. Кон. – М. : ОЛМА-Пресс, 2001. – 384 с.
  2. Краснова О. В. Социальная психология старения: учеб. пособие для студенов вислих учеб. заведений / О.В. Краснова, А. Г. Лидерс. – М. : Академия, 2002. – 288 с.
  3. Розпорядження від 08.10.2004 р. №724-р. «Про схвалення Концепції демографічного розвитку на 2005-2015 роки» [Електронний ресурс]. // Урядовий портал. – Режим доступу: http:www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd.
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net