УДК 004.02:528.7

ВЕЙВЛЕТ-АНАЛІЗ СУПУТНИКОВИХ ЗНІМКІВ ЗЕМНОЇ ПОВЕРХНІ

Мащенко Віталій Володимирович
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, студент

При обробці супутникових зображень земної поверхні є актуальною задача шумоподавлення. Відносно новим є спосіб шумоподавлення за допомогою вейвлет-функцій. Вейвлети дозволяють аналізувати різні типи сигналів і ефективно усувати шум, тому особливий інтерес представляє дослідження їх можливостей для підвищення якості зображень [1].

Вейвлети представлені великим числом базисних функцій, що робить математичний апарат вейвлет-аналізу більш гнучким для представлення і обробки зображень. Зокрема, з його допомогою можуть проводиться дослідження можливостей вейвлет-фільтрів для обробки різних типів зображень.

Серед професійного і найбільш сучасного програмного забезпечення, що здатне розв’язувати досить складні задачі практичного використання вейвлетів і вейвлет-перетворень, можна виділити три основних програмних пакети – Mathcad Professional, MATLAB, Mathematica. Ці програмні комплекси використовуються як для самого аналізу властивостей вейвлет-функцій і вейвлет-перетворень, так і для їх використання в задачах обробки цифрових сигналів і зображень.

Мета роботи – з’ясувати, який тип вейвлетів забезпечує найкращу фільтрацію зображення при різних типах завад і шумів.

Практичну реалізацію фільтрації зображень з різними варіаціями відповідних параметрів проводили в системі MATLAB 7.8. Операцію фільтрації зображень проводили з файлами у форматі *.mat. Імпорт файлів супутникових знімків, отриманих у форматі *.jpg (табл. 1) та переведенням у сірій напівтон, проводили за допомогою наступного коду:

function [X]=map(f,r,g,b)
% f – назва файлу у форматі *.jpg
A=imread(f);
A=double(A);
Xrgb=r*A(:,:,1)+g*A(:,:,2)+b*A(:,:,3);
NbColors=255;
X=wcodemat(Xrgb,NbColors);
map=gray(NbColors);
end;

Значення коефіцієнтів r, g, b змінювали в межах від 0,1 до 0,6.

Для фільтрації завад у вигляді хмарності на знімку (1) використовували 7 типів вейвлетів. З їх допомогою відфільтровували завади наперед вибраного полігону (рис. 1) з подальшою декомпозицією двох зображень вибраного полігону, їх накладанням та відновленням. Необхідною умовою даної операції є однаковий розмір зображень.

Таблиця 1. Параметри супутникових знімків 

Супутник

Дата зйомки

Роздільна здатність

Хмарність

Кут зйомки

ID

1

WorldView-2

01.10.2014 12:00

0,46 м

4 %

16 °

10300100370CD200

2

WorldView-2

11.11.2014 12:00

0,46 м

0 %

25 °

1030050035F97E00

 

Для отримання найкращих результатів фільтрації при підборі деталізуючих коефіцієнтів було прийнято рішення використовувати практично однакові значення для всіх видів вейвлетів, тим самим ми мали змогу встановити дійсні відмінності в результаті використання кожного типу вейвлету.
Полігон на супутникових знімках

Рис. 1. Полігон на супутникових знімках

Умовно процедуру фільтрації можна розбити на три етапи:

1. Визначення базисного вейвлету, який буде використаний для сепарабельного розкладу, кількісті нулевих моментів, а також визначення рівня декомпозиції, при якому буде проводитися даний розклад. На основі вибраних параметрів проводити аналіз зображення, яке складається із сепарабельного двовимірного прямого і оберненого вейвлет-перетворення, в результаті якого ми отримуємо необхідні вейвлет-коефіцієнти. Отримані коефіцієнти в подальшому використовуються для фільтрації зображення.

2. На другому етапі існує можливість зміни кількості вейвлет-коефіцієнтів за трьома складовими: вертикальною, горизонтальною і діагональною на кожному із рівнів декомпозиції.

3. Третій етап – це процес фільтрації, який реалізується за допомогою накладання і відновленням зображень супутникових знімків з хмарністю (1) і без хмарності (2) при визначеному рівні порогової оцінки з використанням GUI-інтерфейсу розширення Wavelet Toolbox системи MATLAB (рис. 2).

Вікно розширення Wavelet Toolbox 4.4 системи MATLAB при накладанням і відновленням зображень

Рис. 2. Вікно розширення Wavelet Toolbox 4.4 системи Matlab при накладанням і відновленням зображень

В подальшому можемо проводити виділення контурів географічних об’єктів очищеного від завад зображення обраним методом.

В результаті виконаних вейвлет-перетворень імпортованих супутникових знімків встановлено, що для розв’язку задачі фільтрації завад у вигляді хмарності підходять вейвлети Гаара і Добеші. Найкращі показники фільтрації реалізується при глибині розкладу 2-го рівня. Збільшення глибини розкладу перетворення починає формувати згладжену версію вихідного зображення, тобто відфільтровуються не тільки завади, а і деякі локальні особливості об’єктів.

Сукупність проведених операцій дозволяє більш чітко визначити контури географічних об’єктів на супутникових знімках для картографічних і геодезичних задач.

Розглянутий спосіб обробки можна застосовувати при аналізі будь-яких зображень для деталізації об’єктів дослідження.

Список літератури

  1. Дьяконов В.П. Matlab. Обработка сигналов и изображений. Специальный справочник / В.П. Дьяконов В.П. – СПб.: Питер, 2002. – 608 с.
  2. Воскобойников Ю.Е. Фильтрация сигналов и изображений: Фурье и вейвлет-алгоритмы / Ю.Е. Воскобойников, А.В. Гочаков, А.Б. Колкер. – Новосибирск : Изд-во Новосибирского ГАСУ (СИБСТРИН), 2010. – 195 c.
  3. Гонсалес Р., Вудс Р., Эддинс С. Цифровая обработка изображений в среде Matlab / Р. Гонсалес, Р. Вудс, C. Эддинс. – М.: Техносфера, 2006. – 616 с.


Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net