ПОТЕНЦІОМЕТРИЧНІ СЕНСОРИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ КОРДІАМІНУ

Климчук Вікторія Сергіївна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки
Савчук Тетяна Іванівна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., доцент
Мазуренко Ірина Віталіївна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки
Корольчук Світлана Іванівна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., доцент
Супрунович Сергій Васильович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., доцент
Кормош Жолт Олександрович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н, професор

Кордіамін знаходить широке застосування у фармації як аналептичний препарат, який відновлює функції ЦНС, що знаходяться у стані різкого пригнічення. Регулярний попередній контроль фармацевтичних препаратів, які потрапляють у мережі аптек, а також контроль лікарських засобів на кожному етапі їх транспортування, зберігання та використання є важливою задачею як фармацевтичної, так і аналітичної хімії зокрема.

Тому нашою метою було обґрунтувати можливість аналітичного застосування іонних асоціатів (ІА) кордіаміну з протиіонами, а також розробити й спробувати нові чутливі та селективні потенціометричні методики визначення цього препарату.

Кордіамін – (C10H14N2O) має молекулярну масу 178,23 г/моль. Це масляниста рідина або кристалічна маса, безбарвна або злегка жовтувата, змішується з водою, спиртом, ефіром і хлороформом [1]. Густина кордіаміну становить 1,06 г/см3, температура плавлення – 23ºС, температура кипіння – 296 – 300ºС. Показник заломлення для кордіаміну дорівнює 1,524 [2].

Розроблені потенціометричні мембранні сенсори, які базуються на використанні іонних асоціатів (ІА) кордіаміну з основним барвником тетрафенілборатом натрію у якості електродоактивної речовини (ЕАР). При виготовлення мембрани застосовували полівінілхлорид та пластифікатори: дибутилфталат (ДБФ), диетилфталат (ДЕФ), диоктилфталат (ДОФ), дибутилсебацинат (ДБС), трикрезилфосфат (ТКФ) згідно із рекомендаціями Муді [3]. Розчинником слугував тетрагідрофуран. В процесі аналізу визначено залежність від природи пластифікатора,  вмісту іонного асоціату та вмісту пластифікатора мембранних ІСЕ.

У результаті досліджень було встановлено, що найкращі електрохімічні характеристики серед розроблених кордіамін-селективних сенсорів показав електрод пластифікований ДОФ із кількісним вмістом в мембрані 65% та ДБФ із кількісним вмістом в мембрані 75% від загальної маси. Оптимальна кількість ІА становить 7%. Розроблені сенсори показують Нернстівську функцію з крутизною 22 – 30 mV/p, межі визначення кордіаміну становлять 1,0·10-1 – 1,0·10-4 М. Електрод можна безпечно використовувати в діапазоні рН від 2,3 до 5,0.

Встановлено, що для обох типів сенсорів зміна концентрації внутрішнього розчину порівняння не впливає на їх основні характеристики.

Також розроблені сенсори дозволяють проводити безпомилкове визначення кордіаміну у присутності багатьох неорганічних іонів (Na+, K+, Ca+, Cu2+, NH4+, Mg2+, Co2+, Ba2+) та іонів органічної природи.

 

Список літератури

  1. Рубцов М.В. Синтетические химико-фармацевтические препараты / Рубцов М.В., Байчиков А.Г. – М., 1971. – ст. 180 – 181.
  2. http://ru.wikipedia.org/wiki/Никетамид
  3. Moody G. C. A calcium-sensitive electrode based on a liquids ion exchanger in a poly(vinil-chloride) matrix / G. C. Moody, R. B. Oke, I. D. R. Thomas // Analyst. – 1970. – Vol. 95. – P. 910 – 914.
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net