МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ ТЕТРАЗОЛІВ

Ритікова Анжеліка Олексіївна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки
Савчук Тетяна Іванівна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., доцент
Мазуренко Ірина Віталіївна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки
Корольчук Світлана Іванівна
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., доцент
Супрунович Сергій Васильович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., доцент
Кормош Жолт Олександрович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н, професор

Актуальною є оптимізація процесу створення нових лікарських препаратів, що містять похідні тетразолів; пошук нових економічно вигідних умов їх синтезу. Із хіміко-аналітичної точки зору важливою є розробка нових ефективних методик для визначення тетразолів та їх похідних, що може бути реалізовано методами потенціометрії. Мета роботи - обґрунтувати можливість аналітичного застосування тетразолів та їх похідних.

Тетразоли – ароматичні сполуки, енергія делокалізації яких коливається в інтервалі 231,8 – 265 кДж/моль і значно перевищує енергію делокалізації інших п’ятичленних гетероциклів. Тетразол є типовою амфотерною сполукою, а атоми нітрогену легко вступають у різноманітні реакції за рахунок своїх неподілених електронних пар. Циклічна система з одним атомом карбону і чотирма атомами нітрогену виявилася досить стійкою до нагрівання, до дії кислот, основ, окисників і відновників. Номерація атомів тетразольного кільця відповідає загальним правилам, прийнятим для п’ятичленних гетероциклів [2]:

Похідні тетразолу отримали значне поширення в медицині. У даний час на фармацевтичному ринку представлені десятки високоефективних лікарських засобів, активні фармацевтичні інгредієнти (субстанції) яких, містять тетразольний цикл. Поряд з давно відомими препаратами, такими як антибіотики ряду цефалоспорину (Cefazolin, Ceftezol), знайшли застосування тетразолвмісні лікарські засоби нового покоління, що володіють високою ефективністю і селективністю дії. Серед них гіпотензивні препарати (Losartan, Valsartan, Candesartan, Irbesartan), препарати з антиалергенною дією (Pranlucast, Tazanoplast, Pemiroplast), діуретики (Azosemid), інгібітори тромбоутворення (Cilostazol) [1]. Серед них одним із найпоширеніших є кордіазол (коразол) – пентаметилентетразол, який є ефективним стимулятором центральної нервової системи і серцевої діяльності:

Незаміщений тетразол і його С-заміщені можуть існувати у двох таутомерних формах - 1H-тетразол і 2H-тетразол, проте переважає 1H-таутомер. Для цього гетероциклу існує три ряди монозаміщених і два ряди дизаміщених похідних [3].

Більшість тетразолів – кристалічні тверді речовини, але серед представників кожного моноциклічного ряду знайдені рідкі тетразоли. Температури кипіння і плавлення 2-монозаміщених тетразолів, як правило, нижчі, ніж у відповідних 1-монопохідних. 5-монозаміщені тетразоли плавляться, зазвичай, при значно вищих температурах, ніж 1- і 2-заміщені ізомери. Сам тетразол має температуру плавлення 156° С, кристалізується у вигляді триклінічної системи, легко розчиняється у воді і спирті, але важко в ефірі і бензолі [3].   

Основним завданням є синтезувати іонні асоціати, як основи для іон-селективних електродів. За допомогою синтезованих ІА будемо отримувати сенсори, з якими проводитимемо дослідження на встановлення: властивостей сенсора (як впливає на його властивості природа пластифікатора, кількість електродоактивної речовини (ЕАР)  та пластифікатора). Також необхідно встановити оптимальний склад полівінілхлоридних (ПВХ) тетразол-чутливих мембран на основі іонних асоціатів, крутизну електродної функції для найбільш оптимальної мембрани; лінійність електродної функції; нижню межу визначення.

 

Список літератури

  1. V.A. Ostrovskii, G.I. Koldobskii and R.E. Trifonov, Tetrazoles. In: Comprehensive heterocyclic  chemistry III / A. R. Katrizky, C. A. Ramsden, E. F.V. Scriven,  and R. J.K.Taylor // Elsevier: Oxford. – 2008. – Vol.6. – P. 257.
  2. Иванский В. И. «Химия гетероциклических соединений» / В. И. Иванский: Учеб. Пос. для ун-тов. – М.: Высш. школа, 1978. – C. 559.
  3. Эльдерфилд Р. Гетероциклические соединения / Р. Эльдерфилд, пер. с англ. Ящунского В.Г. - М.: Мир, т. 8. - 1969. -         С. 364 .
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net