Тіоціанат-іон, як правило, присутній в низькій концентрації в сироватці, слині та сечі в результаті перетравлення деяких овочів, що містять глюкозинолати (капуста, ріпа) або прийомом продуктів,які містять тіоціанати, таких як молоко і сир. Більш високі концентрації цього іона, який є продуктом метаболічної трансформації ціаніду, виникають від тютюнового диму. У цьому відношенні, рівень вмісту тіоціанату – хороший показник для розрізнення курців від некурящих. Деякі тіоціанати використовуються в різних галузях промисловості та виробництва. Таким чином, розробка точного, простого і швидкого способу для визначення тіоціанату в різних сферах науки і медицині є дуже актуальним питанням на сьогодні.
Встановлено, що тіоціанат-іон здатен утворювати ІА з барвником кристалічним фіолетовим (КФ), який можна використати як електродоактивну речовину (ЕАР) при виготовленні мембранного сенсору для визначення SCN- - іонів.
Розроблений потенціометричний сенсор для прямого потенціометричного визначення тіоціанату у водних розчинах. Мембрана сенсора виготовлена із полімерної матриці на основі полівінілхлориду, яка містить іонний асоціат і розчинник у вигляді пластифікатора.
В процесі аналізу визначено залежність від природи пластифікатора (диетилфталату, диоктилфталату, дибутилфталату, дибутилсебацинату, трикрезилфосфату); вмісту іонного асоціату та вмісту пластифікатора мембранних ІСЕ.
Запропоновано оптимальний склад мембрани для електродів на основі розчинника тетрагідрофурану; виміряні їх основні електро-аналітичні параметри. Крутизна електродної функції виконується в межах 50-64 мВ/рС; лінійність електродної функції для різних мембран - в межах 1·10−4 − 1·10-1 М, нижня межа визначення становить n·10−5 моль/л. Кращі характеристики показали мембрани, пластифіковані трикрезилфосфатом (ТКФ) та диетилфталатом (ДЕФ). Вплив рН на потенціал електрода було визначено вимірюванням ЕРС при концентрації 1∙10-2 та 1∙10-3М SCN-. Електрод можна безпечно використовувати в діапазоні рН від 4 до 9,5.