Радон-222 як джерело природної радіоактивності викликає значний інтерес з точки зору фізики, біології, екології, медицини, тощо [1; 2]. Останнє викликано тим, що він є членом радіоактивної родини урану-радію (сам радон – α-активний), а наша країна є однією з найбагатших країн світу за покладами урану, які знаходяться в п’яти уранових провінціях (Карпатській, Волинсько-Подільській, Донецькій, Кримсько-Причорноморській, Українському щиті). Рівненська область і місто Рівне знаходяться в межах Українського щита і поклади ураніту (уранової руди) знаходяться зокрема під м. Рівне на глибині від 800 до 1200м.
За своїм агрегатним станом за нормальних умов радон є газом, тобто змішуючись з повітрям, він може проникати в легені людей і тварин, здійснюючи внутрішнє опромінення.
Відомо, що річна еквівалентна доза від природних джерел в районах з нормальним радіоактивним фоном при внутрішньому опроміненні становить 1,34мЗв/рік, а вклад членів родини урану в ній – 0,954мЗв/рік, причому вклад радону – 0,930мЗв/рік. Якщо ж врахувати, що сумарна річна еквівалентна доза від зовнішнього і внутрішнього опромінення людини становить приблизно 1,952мЗв/рік, то вклад в ній членів родини урану-радію становить 52%, а радону – 46,7%.
Радон добре розчиняється в воді і в розчиненому вигляді може переноситись водою. Концентрація радону в водопровідній воді надзвичайно мала, але вода з деяких джерел, особливо з глибоких колодязів або артезіанських свердловин, містить дуже багато радону. Такий високий вміст радону було виявлено, наприклад, у воді артезіанських колодязів у Фінляндії і США.
Метою наших досліджень було визначення об’ємної активності (ОА) радону в природних джерелах води Здолбунівського району (біля 40 джерел). Для цього в червні 2014 року була організована експедиція. Вимірювання ОА радону проводилось вимірювальним комплексом для моніторингу радону, торону і їх дочірніх продуктів "Альфарад плюс" (діапазон вимірювань по Please use another browser to view content, – 1 - 2∙106Бк/м3). Крім вимірювання ОА радону в місцях відбору проб здійснювались вимірювання загального γ- фону, β- активності ґрунту за цезієм-137 і стронцієм-90, а також проводився хіманаліз ґрунту та води.Дослідження показали, що при приблизно фоновому рівню γ- і β- випромінювань, значення ОА радону в воді природних джерел змінюється в широких межах від 2 до 14Бк/л (з похибкою в межах 1Бк/л для нижнього значення і 6Бк/л – для верхнього). Нанесені на карту Здолбунівського району значення ОА радону-222 показали, що ОА˃10Бк/л (аномальне підвищення концентрації радону в воді) в основному зосереджене у вузькій смузі в центральній частині району з півдня на північ. Зліва від цієї полоси (ОА<5 i="">Бк/л) – рівень концентрації радону в воді природних джерел є безпечним, а справа (5Бк/л<оа 10="" i="">Бк/л) – є шкідливим з точки зору можливості виникнення онкозахворювань.
Список літератури
1. Несмеянов Ан. Н. Прошлое и настоящее радиохимии. – Л.: Химия, 1985. – 168 с.
2. Радиация. Дозы, эффекты, риск / перев. с англ. Ю. А. Банникова – М.: Мир, 1990. – 80 с.
3. Нефёдов В.Д. Радиохимия. – М.: Высшая школа, 1985. – 320 с.