Негативним наслідком соціально-економічних трансформацій у суспільстві є зростання кількості випадків торгівлі людьми. Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином [1].
Проблему вивчення причин торгівлі людьми в Україні вивчають: Л. Г. Ковальчук, К. Б. Левченко, А. В. Пунда, О. В. Святун, О. А. Удалова та ін. [3-5]. А. В. Пунда вважає, що причини та передумови торгівлі людьми в Україні з’явилися як наслідок зростання безробіття, зменшення асигнувань на програми соціального захисту, зубожіння населення [3].
На думку К. Б. Левченко, Л.Г. Ковальчук, О.А. Удалової серед чинників, що сприяють виникненню та поширенню явища торгівлі людьми, зокрема – дітьми, в Україні вирізняються економічні (низький рівень заробітних плат та добробуту населення, високий рівень безробіття та низький рівень зайнятості, попит з боку насильників над дітьми), політичні (недостатність політичної волі для вирішення проблеми, несформованість цілісної та стабільної профілактичної політики, низький рівень контролю за виконанням існуючих положень нормативно-законодавчої бази), психологічні (зниження самозахисту, песимізм, готовність до ризикованої поведінки, вікові психологічні особливості розвитку дитини, знижена здатність до усвідомлення ризику та власного захисту, залежність від дорослих, нездатність адекватно оцінити наслідки своїх дій), правові (посилення загальної криміналізації суспільства, високий рівень корумпованості чиновників, невідповідність чи недотримання існуючих законів), соціальні (ґендерна дискримінація; порушення прав дитини, зокрема насильство та жорстоке поводження, експлуатація; недостатня соціальна захищеність особливо уразливих категорій дітей; наркотична чи алкогольна залежність батьків або опікунів; суспільна стигматизація потерпілих) [5, с. 34]. Серед соціально-педагогічних чинників є: низький рівень правової культури, недосконалість системи правової освіти та виховання, недостатній рівень обізнаності з проблемою та її можливими наслідками серед учнівської та студентської молоді, серед батьків та в суспільстві загалом, відсутність у суспільній свідомості сприйняття проблеми торгівлі дітьми як актуальної, труднощі соціалізації уразливих категорій дітей та ресоціалізації потерпілих від торгівлі дітьми, неготовність педагогічних працівників до здійснення профілактичної роботи, недосконалість взаємодії між різними суб’єктами профілактики торгівлі дітьми [5, с. 34].
Потраплянню людей в ситуації торгівлі людьми сприяє: економічна нестабільність у державі; соціальна нерівність та низький рівень життя населення; насильство в сім’ї та інші прояви гендерної нерівності; девіантна поведінка батьків (вживання алкоголю, наркотичних речовин тощо); викривлення моральних цінностей та відсутність духовних принципів певної частини населення; привабливість уявного кращого життя за кордоном та погана обізнаність українських громадян щодо можливостей працевлаштування і перебування за кордоном та їх наслідків; відсутність належної системи захисту постраждалих та несистематична превентивна робота [2, с. 5-6].
А. В. Пунда зауважує, що сьогодні причини торгівлі людьми є комплексними та взаємопов’язаними [3]. Пропозиції жертв торгівлі людьми сприяють чимало чинників, зокрема: бідність, привабливість уявного кращого життя за кордоном; слабкі соціальні та економічні структури; безробіття; організована злочинність, незахищеність від неї; насильство проти жінок та дітей, дискримінація жінок; корумпованість влади; політична нестабільність; збройні конфлікти та ін. Зростанню попиту на торгівлю людьми сприяють такі чинники, як: сексуальна індустрія; експлуататорська праця.
Дослідник О. В. Святун до зовнішніх причин торгівлі людьми відносить: недієву систему протидії торгівлі людьми у світі; попит на торгівлю людьми; наявність можливостей для торгівців людьми; пропозиція, наявність потенційних жертв [4]. Недієва система протидії торгівлі людьми у світі, це: відкриття кордонів, спрощення можливості для подорожування; невідповідність міжнародної нормативно-правової бази щодо запобігання торгівлі людьми та захисту потерпілих осіб реальним умовам, брак механізмів реалізації законів; корумпованість відповідальних органів, які забезпечують дотримання законності; неузгодженість міграційної політики з реаліями ринку праці в країнах; лояльне законодавство до занять проституцією у багатьох країнах світу; формування міжнародних кримінальних об’єднань; інтернаціоналізація тіньової економіки тощо. Попит на торгівлю людьми, це обумовлений існуванням попиту на низькооплачувану працю та комерційну сексуальну експлуатацію, особливо на експлуатацію дітей; працю у галузях, де основне населення не хоче працювати через низку причин, зокрема через небезпечні умови праці. Наявність можливостей для торгівців людьми, це: фінансові винагороди за торгівлю людьми; безкарність за вчинення злочинів, мінімальний ризик настання негативних наслідків для самих торгівців; відсутність справедливості для потерпілих та потенційних жертв, яка дає змогу торгівцям маніпулювати своєю безкарністю. Пропозиція, наявність потенційних жертв, це: бідність та економічна нерівність між країнами та регіонами; обмеження пропозиції щодо працевлаштування всередині своїх країн; наявність війн чи збройних конфліктів; відсутність реєстрації при народженні, легального статусу та громадянства значної частини населення, особливо національних меншин.
До внутрішніх передумов торгівлі людьми можна віднести: економічні передумови; соціальні передумови; психологічні передумови; інформаційні передумови; правові передумови. Економічні передумови, це: економічна нестабільність у державі; наявність тіньової економіки; деформація у сфері розподілу благ; порушення принципів соціальної справедливості; соціальна нерівність у країні; високий рівень безробіття у країні; обмеженість можливостей працевлаштування; низький рівень матеріальних доходів населення; низький рівень життя більшої частини населення, перш за все молоді; несприятливі побутові умови; матеріальна зацікавленість. Соціальні передумови, це: склад сім’ї – реструктурованість, багатодітність тощо; розлучення; стосунки в сім’ї (відсутня батьківська опіка над дітьми); наявність насильства в сім’ї; авторитарна поведінка батьків (жорстоке поводження та занедбаність часто з боку батьків, членів родини або оточення); очікування фінансової допомоги від одного з членів сім’ї; виїзд членів родини за кордон; девіантна поведінка батьків (вживання алкоголю, наркотичних речовин та залежність від них, кримінальна діяльність); низький рівень освіти; слабкі професійні навички. Психологічні передумови, це викривлення моральних цінностей значної частини населення та їхня деформація, що обумовлено низкою причин: неблагополуччя у родині; бездоглядність або надмірно жорсткий контроль, який провокує протест, незалежно від статків родини; порушення емоційних контактів з членами родини; недоліки статево-рольового виховання; не сформованість позитивного образу «Я»; система цінностей у батьківській сім’ї; відсутність духовних принципів; бажання ствердитись за рахунок іншого; кризовий стан, у якому знаходяться українські громадяни та який призвів до зниження самозахисту, погіршення психологічного самопочуття людей. Інформаційні передумови, це: погана обізнаність українських громадян щодо можливостей працевлаштування та перебування за кордоном та їх наслідки; публікації багатообіцяючої реклами в пресі та неправдива «агітація»; низька обізнаність щодо прав людини; соціальні стереотипи виховання тощо. Правові передумови, це: відсутність належної системи захисту потерпілих; недостатня захищеність українських громадян від кримінальних рук “торгівців людьми” як в Україні, так і за її межами; недостатнє покарання злочинців [4].
Отже, причини торгівлі людьми є: зовнішні та внутрішні; економічні, політичні, психологічні, правові, соціальні, соціально-педагогічні, інформаційні та ін. Важливим завданням держави є подолання негативного явища торгівлі людьми через вирішення проблем, що його спричиняють.
Джерела та література:
- Закон України «Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 №3739-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3739-17
- Надання соціальних послуг різним групам осіб, які постраждали від торгівлі людьми (Звіт дослідження). − К.: Фенікс, 2011. – 108 с.
- Пунда А. В. Основні причини та передумови торгівлі людьми в Україні [Електронний ресурс] / А. В. Пунда. – Режим доступу: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=668
- Святун О.В. Європейські механізми боротьби із торгівлею людьми : автореферат дис. канд. юрид. наук : 12.00.11 “Міжнародне право” / О. В. Святун. – К. : Б. в., 2005. – 18 с.
- Соціально-педагогічні основи протидії торгівлі людьми та експлуатації дітей: навч.-метод. посіб. / К.Б. Левченко, Л.Г. Ковальчук, О.А. Удалової / [та ін.].; [“Агентство “Україна””]. – К., 2011. – 292 с