УДК 538.9

ФУНКЦІЇ ГРІНА ДЛЯ СИСТЕМ ІЗ ДИСКРЕТНИМ СПЕКТРОМ

Лехняк В. В.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, бакалавр факультету Інформаційних систем, фізики та математики
Шигорін Павло Павлович
Доцент кафедри теоретичної та математичної фізики Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки

У багатьох задачах сучасної теоретичної фізики виявляється надзвичайно ефективною техніка функцій Гріна. Найпоширеніший спосіб їх побудови випливає з формули розкладу за власними функціями даної системи. Цей розклад має вигляд [1, 3, 4]:
Тут - власні функції, а Eλ  належить спектру оператора Гамільтона. Символ Please use another browser to view content означає насправді не лише сумацію по дискретній частині спектра, а й інтегрування по неперервній його частині. Таким чином, вираз для функції Гріна можемо подати в більш розгорнутій формі:

Де Gc  і Gd -“неперервна” та “дискретна” складові.

Отже, здавалося б, маючи власні функції і відповідні власні значення гамільтоніана, можна легко побудувати функцію Гріна. Однак в багатьох задачах з обчисленням “дискретної” складової виникає трудність, оскільки при цьому доводиться виконувати сумацію по En ─ коренях, взагалі кажучи, трансцендентного рівняння, що не вдається виконати аналітично. Однак виявляється, що проблема розв’язується автоматично, оскільки така ж сума з протилежним знаком виникає внаслідок сумації по полюсах при застосуванні теореми про рештки при обчисленні контурного інтеграла для “неперервної” складової Gc. При цьому Gc розпадається на два доданки Gc = G – Gd, і при підстановці “дискретна” складова знищується. Таким чином доданок, що містить дискретний спектр, у вихідну функцію Гріна не увійде. Така ситуація має місце в задачі про SNS-контакт [2] , але цей приклад доволі складний і вимагає громіздкого обчислення.

У даній роботі розглядається модель δ-функційної потенціальної ями. На даному прикладі показано, що “дискретна” складова функції Гріна в остаточний вираз для повної функції Гріна не ввійде. Зроблено висновки і узагальнення про розглянуту властивість функції Гріна та можливість її застостосування.

Рівняння Шредінгера для неї на осі  Please use another browser to view content виглядає так:
Please use another browser to view content  

де g < 0 - глибина потенціальної ями.

Внесок у функцію Гріна, що дає дискретний спектр, має вигляд:

Доданок від неперервного в області x > 0 спектра виражається інтегралом:
 

Бачимо, що в виразі для Gc з’являється доданок - Gd, який знищує “дискретну” складову у виразі для G. Остаточний результат для повної функції Гріна має вигляд:


Таким чином, з останнього виразу для функції Гріна внесок від дискретного спектру випав! Фізичний зміст доданків, що залишилися, такий: перший є функцією Гріна для вільної частинки, другий, пропорційний Please use another browser to view content , зумовлений наявністю ями і обертається на нуль при її відсутності (g=0). Зауважимо, що полюс його знаменника, Please use another browser to view content, визначає дискретний рівень енергії Please use another browser to view content

Можна розглянути складнішу задачу, а саме яму скінченної ширини. У цьому випадку дискретний спектр є багаторівневий. Тоді вираз для Gd являє собою суму по цих рівнях, які визначаються трансцендентним рівнянням (її очевидно, точно підрахувати неможливо). Аналогічна сума, але з протилежним знаком, виникає внаслідок сумації по полюсах у виразі для Gc. В результаті складова Gd функції Гріна G знищиться. Та ж ситуація виникає в теорії SNS-контакту, і розв’язується також внаслідок описаного знищення.

 

Список літератури:

1. Свідзинський А. В. Математичні методи теоретичної фізики. Луцьк.: Вежа, 2001, 563 с.

2. Свидзинский А. В. Пространственно-неоднородные задачи теории сверхпроводимости. М.: Наука,1982, 310 с.

3. Садовский М. В. Лекции по статистической физике. – Екатеринбург.: ИЭ УрО  РАН, 1999, 262 с.

4. Schulten K. Notes on Quantum Mechanics. – Department of Physics and Beckman Institute University of Illinois at Urbana, 2000, 390 с.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net