УДК 538.9

ЕФЕКТ ДЖОЗЕФСОНА В ДВОБАР’ЄРНОМУ ТУНЕЛЬНОМУ КОНТАКТІ

Павлюк І.С.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, бакалавр факультету Інформаційних систем, фізики та математики
Шигорін Павло Павлович
Доцент кафедри теоретичної та математичної фізики Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки

Робота присвячена теоретичному описові ефекту Джозефсона в періодичних тунельних контактах, що складаються із надпровідників (S), розділених тонким шаром діелектрика (I). Зокрема розглянуто ефекти фазово-когерентного переносу заряду в SISIS та SIS'IS контактах, дослідження яких актуальне у зв’язку зі створенням квантового комп’ютера на основі надпровідних кубітів. У зв’язку із розвитком нанотехнологій, з’явилась можливість створення багатошарових тунельних контактів  із довільною геометрією, зокрема із дуже малою товщиною внутрішнього надпровідника, порядку декількох ангстрем. У цьому випадку можна очікувати появу ефектів резонансного тунелювання.

Для теоретичного опису ефекту Джозефсона нами були використані рівняння мікроскопічної теорії надпровідності, спрощені із урахуванням квазікласичності у русі куперівських пар [1]. Таке спрощення дозволило понизити порядок диференціальних рівнянь і отримати точний аналітичний розв’язок для функцій Гріна. Нами було одержано формулу, яка описує струм Джозефсона в тунельному SISIS контакті. Проаналізовано залежність критичного струму від відстані між бар’єрами та температури. Зокрема показано немонотонну залежність критичного струму від відстані між бар’єрами і наявність резонансних максимумів. Ці максимуми відповідають максимумам коефіцієнта проходження електрона через подвійний потенціальний бар’єр. Величина піків залежить від температури.

Залежність густини джозефсонівського струму в тунельному SISIS контакті від когерентної різниці фаз на берегах контакту ϕ, температури T, а також параметрів бар’єру має вигляд

 

На графіках помічаємо наявність резонансних піків у густині струму, синусоїдальну поведінку струму від різниці фаз із періодом π  та модульованою амплітудою.

 

Список літератури:

1. Свідзинський А. В. Мікроскопічна теорія надпровідності / А. В. Свідзинський. –– Луцьк: РВВ «Вежа», 2011. –– 420 с.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net