УДК 543.554.6

Cu(II) ІОН-ЧУТЛИВІ ПОТЕНЦІОМЕТРИЧНІ СЕНСОРИ НА ОСНОВІ СПІРОЦИКЛІЧНИХ РОДАМІНІВ

Савчук Н.Р.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, студент
Супрунович Сергій Васильович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., доцент
Кормош Жолт Олександрович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н, професор

Одним з найбільш корисних і необхідних для людського організму мікроелементів є мідь. Роль міді в організмі людини просто величезна. Поступаючи в організм, вона відкладається в м’язах і кістках, в нирках і печінці, у мозку і в крові. При дефіциті міді функціонування всіх цих органів може порушитися. Якщо міді в організмі мало, це, в першу чергу, обертається дефіцитом гемоглобіну в крові, адже залізо без міді не може його утворювати. Порушиться обмін речовин, адже без міді багато ферментів, які йому сприяють, не зможуть правильно «працювати». Через дефіцит цього найціннішого елемента людина може захворіти ішемією, аритмією, нервово-психічними розладами. Брак міді може навіть викликати безпліддя, як у жінок, так і у чоловіків. Надмірний вміст цієї речовини для людини не менш небезпечно, ніж його дефіцит, адже мідь в надлишку - елемент високотоксичний. Причинами надлишку можуть бути проблеми з обмінними процесами організму, часте застосування мідного посуду, неправильне лікування препаратами і БАДами, що містять мідь. У зв’язку з великим впливом сполук міді на різноманітні біохімічні процеси актуальним є розробка експресних та надійних методик визначення різних форм залізна у різноманітних об’єктах (довкілля, продуктах харчування, лікарських формах, біологічних рідинах та ін.).

За останні роки сенсори на основі спіроциклічних родамінів через свою простоту та високу чутливість набули значної актуальності.

Мета нашої роботи – створення потенціометричного сенсора на основі спіроциклічних родамінів для іонів Cu(II).

Показано, що спіроциклічні родаміни І-ІІІ можуть бути ефективними електрдоактивними речовинами для створення пластифікованих мембранних потенціометричних сенсорів, які є чутливими до іонів Cu(II).

 

Виявлено, що на властивості мембран суттєвий вплив мають компоненти та їх вміст. Оптимізовано склад мембран (природа та вміст пластифікатора, електродоактивної речовини та ліпофільної добавки та ін.).

Створені сенсори мають задовільні електроаналітичні характеристики: лінійність електродної функції рС 1 – 5; крутизна електродної функції 23 – 31 мВ/рС; нижня межа визначення n·10-6 моль/л Cu(II).

За результатами роботи вперше встановлено принципову можливість використання спіроциклічних родамінів як електродоактивних речовин для створення потенціометричних сенсорів.
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net