УДК 543

СИНТЕТИЧНІ ГІДРОТАЛЬКІТИ ТА МОЖЛИВІСТЬ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕНЯ ПОТЕНЦІОМЕТРИЧНИХ СЕНСОРІВ

Сухан Т.В.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, студент
Кормош Жолт Олександрович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н, професор

Синтетичні шаруваті подвійні гідроксиди, так звані гідроталькітоподібні матеріали викликають підвищений інтерес дослідників з причини їх широкого використання як адсорбентів для вилучення забрудників з навколишнього середовища та попередників каталізаторів для ряду процесів, що протікають за участю оксиду вуглецю: синтезу метанолу, синтезу Фішера - Тропша, розкладання метанолу. Їх шарувата структура частково зберігається після проведення термічної обробки та освіти змішаних оксидів - справжніх каталізаторів або носіїв каталітично активних металів, що дозволяє отримувати ефективні каталітичні системи.

Гідроталькіт Mg6Al2(OH)16CO3∙4H2O відомий як алюмінієво-магнієвий шаруватий подвійний гідроксид (ШПГ) або аніонна глина є синтетичною сполукою, яка була широко досліджена в останнє десятиліття завдяки широкого його діапазону властивостей, таких як адсорбційних, каталітичних, вогнезахисних. Гідроталькіт також використовується в якості сировини для високо-температурної кераміки. У природі зустрічається велика кількість мінералів зі структурою гідроталькіта, до складу яких входять кальцій, мідь, нікель, цинк, хром, кобальт, залізо і манган. Однак найчастіше природні мінерали містять небажані домішки, які можуть негативно позначитися на перебігу реакцій. Існують також певні обмеження до складу мінералу. Тому використовують в основному синтетичні зразки гідроталькітів.

Метою роботи є одержання синтетичного гідроталькіту методом співосадження гідроксиду магнію і алюмінію, ідентифікація та створення на його основі потенціометричних сенсорів.

Методом співосадження гідроксиду магнію і алюмінію в присутності карбонат-іонів із нітратних (а) (хлоридних (б)) розчинів синтезовані зразки гідроталькіту, які ідентифіковані методом рентгенофазового аналізу (рис.). 

Показано, що одержані синтетичні зразки гідроталькіту можуть бути ефективними електродоактивними речовинами для створення аніон-чутливих потенціометричних сенсорів.



Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net