УДК 543

ПОТЕНЦІОМЕТРИЧНІ СЕНСОРИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ХЛОРГЕКСИДИНУ НА ОСНОВІ ІОННИХ АСОЦІАТІВ

Токарська Ю.Ю.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, студент
Грохольська І.Ю.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, студент
Кормош Жолт Олександрович
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н, професор

Відомо, що органічні сполуки, які містять в своєму складі гуанідиновий фрагмент володіють бактерицидними властивостями і використовуються в якості медичних препаратів і фунгіцидів [1]. Вони не інактивуються білками і в той же час біологічно розкладаються, тому їх широко використовують в якості фізіологічно активних речовин: ліків, антисептиків, пестицидів [2]. Гуанідинове групування слугує початком багатьох лікарських речовин (фарингосепт) і антибіотиків (стрептоміцин, бластицидин).

Хлогексидин – дихлорвмісне похідне бігуаніду; лікарський препарат, антисептик, який в готових лікарських формах використовується у вигляді біглюконату. Ефективний по відношенню до бактерій (крім мікобактерій туберкульозу), збуджувачів грибкових захворювань і вірусу простого герпесу.

Широке застосування хлоргексидину спонукає створенню нових експресних методів його визначення. За експресністю вигідно відрізняються потенціометричні методи з використанням іон-селективних електродів. Найбільш важливим компонентом іон-селективних електродів є електродоактивна речовина.

Мета нашої роботи – створення потенціометричних сенсорів на основі іонних асоціатів (ІА) хлоргексидину.

Показана можливість застосування іонних асоціатів (ІА) хлоргексидину з органічними аніонами (тетрафенілборатом, бромфеноловим синім, метилоранжем, етилоранжем, тропеоліном 00 та еозинами) як електродо-активних речовин (ЕАР) пластифікованих іон-селективних електродів (ІСЕ) і створення на їх основі потенціометричних сенсорів.

ІА отримали методом осадження при змішування розчину хлоргексидину (1х10-2 моль/л) із розчинами органічних аніонів (тетрафенілборат, бромфеноловий синій, метилоранж, етилоранж, тропеолін 00 та еозин). Вивчали електродні характеристики ІСЕ оборотніх до хлоргексидину. Встановили, що функція Е = f(-lgC) лінійна в широкому інтервалі концентрацій. Серед факторів, що визначають оптимальні електродні характеристики ІСЕ домінантними є природа ЕАР, мембранного розчинника-пластифікатора та визначуваних речовин. Встановлено, що при вмісті 3 – 10 % ІА в ПВХ мембрані кут нахилу градуювальник залежностей близька до теоретичного для однозарядних катіонів, а межа виявлення досягає nх10-6 моль/л. Кращими електро-аналітичними характеристиками володіють мембрани пластифіковані трикрезилфосфатм (ТКФ), динонілфталатом (ДНФ), диетитлфталатом (ДЕФ). Час життя левамізол-чутливих сенсорів складає в середньому 3 – 4 місяці. Запропоновані сенсори надійно працюють у широкому діапазоні рН, мають довгий час життя, малий час відгуку, стабільний потенціал, широкий діапазон лінійності електродної функції.

 

Список літератури:

1. Кнунянц И. Л. Химическая энциклопедия / под ред. И. Л. Клунянца. – М.: Советская энциклопедия, 1988. – 1209с.

2. Новые гибридные нанокомпозиты на основе слоистых силикатов и ионогенных мономер/полимерных акрилат- и метакрилатгуанидинов / С. Ю. Хаширова, Ю. И. Мусаев, Ю. А. Малкандуев, М. Х. Лигидов, Э. Б. Мусаева, Н. А. Сивов, А. К. Микитаев // Нанотехника. - № 3. – С. 58-64.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net