При дослідженні зонної структури напівпровідників із глибокими енергетичними рівнями радіаційного та технологічного походження цікавим є визначення температурних залежностей положення рівня Фермі, що дає корисну інформацію про розподіл носіїв заряду в енергетичних зонах.
В даній роботі за допомогою холлівських вимірювань досліджено залежності концентрації носіїв заряду та положення рівня Фермі від температури: 1) в n-Ge з глибоким енергетичним рівнем Ec-0,2eB, який утворювався внаслідок γ опромінення дозою 1.22∙1017γкв/см2; 2) в германії після n→p -конверсії опроміненого дозою 1.34∙1018γкв/см2 з глибоким рівнем Ev+0.27eB; 3) в легованому n→Ge домішкою Au із рівнем Ec – 0.2eB; 4) в n-Ge < Au > при γ опроміненні дозою 2.4∙1018γкв/см2, у забороненій зоні якого також виникає глибокий акцепторний рівень Ec – 0.2eB. При розрахунках враховувалась температурна залежність ширини забороненої зони германію та температурна залежність енергії активації глибокого рівня.
Для n-Ge з глибоким енергетичним рівнем Ec – 0.2eB, який утворювався внаслідок γ опромінення дозою 1.22∙1017γкв/см2, починаючи від абсолютного нуля, рівень Фермі Ef з підвищенням температури опускається від глибокого рівня Ec – 0.2eB до середини забороненої зони, перетинає її і далі веде себе, як у власному напівпровіднику. Для германію після n→p -конверсії опроміненого дозою 1.34∙1018γкв/см2 з глибоким рівнем Ev+0.27eB при зростанні температури від абсолютного нуля Ef піднімається від глибокого рівня Ev+0.27eB, перетинає середину забороненої зони. При подальшому зростанні температури рівень Фермі веде себе, як в області власної провідності. У легованому n-Ge домішкою Au із рівнем Ec – 0.2eB та в n-Ge < Au > при γ опроміненні дозою рівень Фермі Ef починаючи від абсолютного нуля при збільшенні температури опускається в обох випадках від глибокого рівня Ec – 0.2eB до середини забороненої зони, перетинає її і при подальшому зростанні температури веде себе як у власному напівпровіднику. Перехід n-Ge при високих температурах в область власної провідності для даного випадку спостерігається і на температурних залежностях концентрації носіїв заряду.
У представлених вище результатах не спостерігаються аномальні температурні залежності концентрації носіїв заряду як в [1], оскільки досліджувані нами глибокі енергетичні рівні знаходяться дещо далі від середини забороненої зони ніж у наведеній роботі.
Список літератури:
1. Карась Н.И. Глубокие уровни и аномальные температурные зависимости концентрации носителей заряда // Оптоэлектроника и полупроводниковая техника. -1996. Вып. 31. – С. 28-34.