УДК 502.55:621.039.7

ДИНАМІКА НАДХОДЖЕННЯ РАДОНУ-222 В ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ

Лебедь Олександр Олександрович
старший викладач Національного університету водного господарства та природокористування
Мислінчук Володимир Олександрович
канд. пед. наук, доцент Рівненського державного гуманітарного університету
Кочергіна О.Д.
Національний університет водного господарства та природокористування, старший викладач
Радонова проблема є надзвичайно актуальною в сучасному суспільстві. Радон – це α - радіоактивний інертний газ, який утворюється при розпаді Урану і Торію, надходить в атмосферу з ґрунту, води, природного газу, будівельних матеріалів і при вдиханні потрапляє в легені. α - активні дочірні продукти розпаду Радону-222 відкладаються в дихальних шляхах легенів («активний наліт») спричинюючи зростання ризику виникнення ракових захворювань: аденокарциноми, лусковидної карциноми та саркоми лімфатичних вузлів [1].

Сумарна швидкість надходження радону в приміщення першого поверху в певний момент часу зумовлена двома основними механізмами: дифузійним з ґрунту і будівельних матеріалів підлоги, стін та стелі, а також конвективним – за рахунок різниці тисків на вулиці і в приміщенні. В наслідок цього, атмосфера будь-якого приміщення є складною нерівноважною системою з постійним перерозподілом концентрації радону.

Миттєві значення об’ємної активності (ОА) радону в одному приміщенні можуть змінюватися протягом доби в десятки разів. Середньодобові значення ОА радону змінюються протягом місяця і року в меншому діапазоні – в декілька разів. На рис. 1 представлені типові результати вимірювання ОА радону в квартирі на першому поверсі цегляного будинку. Для досліджуваного приміщення визначена швидкість дифузійного надходження радону SD=95 Бк/м3 год

Запропоновано динаміку зміни ОА для приміщень визначати за допомогою рівняння [2]
Please use another browser to view content (1)

де функція S(t) швидкість надходження радону в одиничний об’єм приміщення, Бк/(м3год); λv(t)  – функція, що описує залежність значення кратності повітрообміну (КПО) від часу, год-1; λRn=0.00755 год-1  – стала розпаду Радону-222; OARnatm – концентрація радону в зовнішньому повітрі, Бк/м3. Тут S = SD+SC, де SD і SC відповідно швидкості дифузійного і конвективного надходження радону в приміщення.

Оскільки залежність λv(t)   визначити експериментально достатньо важко, то моделюванням за допомогою програми Matlab вдалось підібрати потрібну залежність, так щоб розв’язок диференційного рівняння (1) описував криву 2 рис.1.

 

Список літератури:

1. Жуковский М.В., Ярмошенко И.В. Радон: Измерение, дозы, оценка риска. – Екатеринбург: УрО РАН, 1997. – 231 с.

2. Васильев А. В. Радоновая безопасность современных многоэтажных зданий. Автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата технических наук, Курск, 2014. – 22 с.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net