Сумарна швидкість надходження радону в приміщення першого поверху в певний момент часу зумовлена двома основними механізмами: дифузійним з ґрунту і будівельних матеріалів підлоги, стін та стелі, а також конвективним – за рахунок різниці тисків на вулиці і в приміщенні. В наслідок цього, атмосфера будь-якого приміщення є складною нерівноважною системою з постійним перерозподілом концентрації радону.
Миттєві значення об’ємної активності (ОА) радону в одному приміщенні можуть змінюватися протягом доби в десятки разів. Середньодобові значення ОА радону змінюються протягом місяця і року в меншому діапазоні – в декілька разів. На рис. 1 представлені типові результати вимірювання ОА радону в квартирі на першому поверсі цегляного будинку. Для досліджуваного приміщення визначена швидкість дифузійного надходження радону SD=95 Бк/м3 год
Запропоновано динаміку зміни ОА для приміщень визначати за допомогою рівняння [2]
Please use another browser to view content (1)
де функція S(t) швидкість надходження радону в одиничний об’єм приміщення, Бк/(м3год); λv(t) – функція, що описує залежність значення кратності повітрообміну (КПО) від часу, год-1; λRn=0.00755 год-1 – стала розпаду Радону-222; OARnatm – концентрація радону в зовнішньому повітрі, Бк/м3. Тут S = SD+SC, де SD і SC відповідно швидкості дифузійного і конвективного надходження радону в приміщення.
Оскільки залежність λv(t) визначити експериментально достатньо важко, то моделюванням за допомогою програми Matlab вдалось підібрати потрібну залежність, так щоб розв’язок диференційного рівняння (1) описував криву 2 рис.1.
Список літератури:
1. Жуковский М.В., Ярмошенко И.В. Радон: Измерение, дозы, оценка риска. – Екатеринбург: УрО РАН, 1997. – 231 с.
2. Васильев А. В. Радоновая безопасность современных многоэтажных зданий. Автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата технических наук, Курск, 2014. – 22 с.