ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ВИНИКНЕННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Галяс Анастасія Русланівна
Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, факультету педагогіки та психології, магістрантка
Каськов Ігор Васильович
Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, кандидат психологічних наук, доцент

Аналізуючи наукові здобутки сучасної психології та медицини, важливе місце посідає питання впливу індивідуально-психологічних особливостей  на фізичне здоров’я особистості. Протягом останніх років вагомого значення набули чинники та закономірності розвитку хвороб, які демонструють особистий вплив людини на перебіг власної недуги через стан психо-емоційного напруження, переживання та ін.

Актуальність теми полягає в тому, що дослідження причин розвитку захворювань серцево-судинної системи дає змогу виокремити ряд передумов, взаємозв’язок яких спричинює ризик виникнення хвороб, та виявити вплив психологічних особливостей на перебіг недуг.

Мета роботи: дослідити психологічні передумови виникнення серцево-судинних захворювань в особистості.

Багато захворювань виникають внаслідок надлишку переживань чи перенапруги, від неможливості розрядити свої негативні емоції та ін.. Схематично проілюструємо виникнення і розвиток хвороб – рис. 1


Рис.1 Послідовність розвиток захворювання

Подразник, який може бути внутрішньої чи зовнішньої природи, викликає спотворену реакцію організму (відбуваються зміни в нейрогуморальній системі). Спотворена реакція веде до зіткнення процесів збудження та гальмування [1].

Ризик розвитку хвороб серцево-судинної системи пов'язаний з багатьма факторами. Передумови здоров’я серця, судин залежать від: медицини і лікувальної діяльності; спадковості; умов праці, екології і середовища; способу життя людини безпосередньо – поведінки, характеру, звичок, взаємовідносин з іншими.

Натомість до психологічних передумов їх виникнення належать:

  • постійні емоційні переживання, стреси;
  • стан напруження, перенапруження;
  • втомлюваність;
  • незадоволеність – особистим життям, роботою;
  • особливості характеру, темпераменту, звички;
  • низький рівень якості життя.

Виникнення опосередкованої структури психологічних процесів людини є продуктом її діяльності як соціального індивіда. А результат аналізу характеризує самопочуття людини, чинником якого виступають переживання особистості, які несуть відбиток на фізіологічний стан органів і систем людини, слугуючи передумовою появи різних симптомів [3].

Людина не тільки сприймає оточуючі її предмети і явища чи впливає на них. У неї є певне ставлення до них. Спілкування з іншими, природа, твори мистецтва, наука, власна діяльність  – все це викликає в особистості різні переживання: любов, радість, повагу, захоплення, горе, гнів, страх і т. п. Їх ще також називають почуттями або емоціями (від латинського motio - рух, враження). Емоції виражаються не лише у суб'єктивних переживаннях людини, вони мають і об'єктивні, тілесні прояви. Таким чином, вони впливають на різні сфери людського існування [7].

У публікаціях присвячених серцево-судинним захворюванням, рідко зустрінеш згадку про таке відкриття як те, що передумовою, яка провокує їх до появи, є незадоволення роботою і життям вцілому [6]. Існує також залежність виникнення і розвитку серцево-судинних хвороб від кількості робочих годин та цілеспрямованості навчальної діяльності. У ході занять змінюється стан працездатності та самопочуття, покази яких характеризують вплив вегетосудинних проявів (симтомів дистонії) [2].

У сучасній науковій практиці медицини та психології, визнано, що психологічні чинники є домінуючими у виникненні та розвитку серцево-судинних захворювань людини [5]. Визначено, що фізичним та психічним хворобам зазвичай передують серйозні зміни у житті людини.

Таким чином, психологічними передумовами виникнення серцево-судиних захворювань у особистості можуть бути: високий рівень незадоволення життям та його якістю, низькою стресостійкістю, постійна фізична втомлюваність, перенапруження нервової системи, надмірне професійне перевантаження, особливості характеру, темпераменту, звички.

 

Джерела та література:

  1. Айрапетов С.Г. Здоровье, эмоции, красота / С.Г. Айрапетов : Предисл. П.В. Симонова.  – М. : «Знание», 1976. – 64с.
  2. Бачериков Н. Е. Психогигиена умственного труда учащейся молодежи/ Н.Е. Бачериков, М. П Воронцов., Э. И. Добромиль – К. : Здоровье, 1988. – 168 с.
  3. Василюк Ф. Е. Психология переживания(анализ преодоления критических ситуаций) / Ф. Е. Василюк : Предисл. В. П. Зинченко . – М. : Изд-во Моск. ун-та, 1984. – 200с.
  4. Коллективный сборник. Болезни сердца, до свиданья! – Донецк: ЧП           Иванов Г.А., 2008. – 144с.
  5. Магдисюк Л. І., Галяс А. Р. Психологічні особливості якості життя осіб з серцево-судинними захворюваннями / Л. І. Магдисюк, А. Р. Галяс // Особистість у соціальному, віковому та клінічному вимірі сучасного життя : зб. Наук. Статей / за ред. Ж. П. Вірна. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. – С. 247-251.
  6. Мориц А. Секрет здорового сердца / А. Мориц ; пер. С англ. П.А. Самсонов. – Минск : Попурри, 2011. – 112 с. : ил.
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net