РЕСУРСИ САМОРОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ

Гаврилюк Анастасія
студентка факультету психології та соціології, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки,
Кульчицька Анна
кандидат психологічних наук, доцент, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

Постановка проблеми. Впродовж життя більшість людей постійно самовдосконалюються і працюють над собою. Вони шукають ті психологічні ресурси, які їм необхідні. Дивлячись на це, досить великої значущості набуває вивчення самореалізації та особистісного саморозвитку. Сьогодні особливе місце серед низки питань у психології займає – саморозвиток особистості. Він пов'язаний безпосередньо з життєдіяльністю людини і формується під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів , які її оточують. Важливу роль відіграють психологічні ресурси особистості. Ресурси – це саме ті цінності, а також  джерело нашої енергії, яке потрібне для досягання бажаного результату, досягання успіху і поставлених цілей. Вони дозволяють задовільнити певні необхідні життєві потреби . У процесі активізації психологічних ресурсів ми отримуємо ряд позитивних настанов, саме тих якостей, які допомагають бути стійкими до негараздів і легко долати труднощі. Самоактуалізація та саморозвиток лежать в основі активізації внутрішніх ресурсів особистості. Тому вважаємо дану тему актуальною.

Метою дослідження є теоретичний аналіз, систематизація, узагальнення  поняття ресурсів особистості, саморозвитку, визначення чинників саморозвитку особистості, реалізації внутрішнього та зовнішнього потенціалу. 

Аналіз основних досліджень і публікації. Інтерес до особистісного саморозвитку був ще з часів античності, але більш широко розглядали переважно у другій половині ХХ століття. В останні три десятиріччя філософсько-епістемологічний, філософсько-етичний та філософсько-соціологічний аспекти усвідомленого саморозвитку особистості розроблялись, зокрема: Г.Ю. Глезерманом, І.А. Донцовим, Ю.Я. Злотніковим, В.П. Кисельовим, С.М. Ковальовим, В.О. Лозовим, Д.С. Шимановським та ін.

Виклад основного матеріалу. Спираючись на існуючі наукові розробки вищевказаних авторів, приходимо до того, що саморозвиток – це прагнення людини формувати у собі якості та вміння, при наявності яких, на її думку, вона зможе реалізувати свій особистісний потенціал. Тому, вважаємо за необхідне, розкрити значення понять «саморозвитку» і «процес саморозвитку».

Саморозвиток – це усвідомлений та керований особистістю процес, у результаті якого відбувається удосконалення фізичних, розумових і моральних потенцій людини, розгортання її індивідуальності. Процес саморозвитку особистості невичерпний і не має меж, як немає меж і довершеність людини. Процес саморозвитку – це позитивний поетапний процес, який не є однорідним, цілісним процесом чи окремою діяльністю, а здійснюється у різних взаємопов’язаних формах, до яких відносяться самоствердження, самовдосконалення, самоактуалізація і самореалізація [5, с.26-33].

До чинників саморозвитку відносять: постановку цілей; самоорганізація і позитивний настрій; розвиток розумових здібностей; акумулювання енергії; розвиток навичок спілкування [2, с.62-77].

Значну роль у саморозвитку особистості відіграють зовнішні і внутрішні ресурси. Під зовнішніми ресурсами, слід розуміти – матеріальні цінності, соціальні статуси та соціальні зв'язки, які забезпечують підтримку соціуму, допомагають людині зовні [3, с.296]. До зовнішніх ресурсів слід віднести: соціальну підтримку, сім’ю, друзів, соціальний статус, матеріальні ресурси (робота, фінанси), інформаційні ресурси, технологічні ресурси, людські ресурси.

Внутрішні ресурси розкривають суть психологічного особистісного потенціалу, характер і навичок людини, які допомагають їй зсередини [4, с.506]. Внутрішні ресурси: здоров'я (фізичне і психологічне), емоції, позитивне мислення, характер, навички, вміння, досвід, самооцінка, ідентифікація, самовладання, духовність.

Людина невпинно змінюється, «живе», тобто знаходиться в русі і зміні. І якщо її внутрішні і зовнішні ресурси не розвивати і не вдосконалювати, вони деградують, занепадають.

Саморозвиток особистості – це неперервний процес, його інтенсивність залежить від ступеня усвідомлення подій життя, сприйняття, його цінності та важливості для особистості. Саморозвиток здебільшого є індивідуальним процесом. Очевидно, що кожна людина має власний, унікальний, властивий лише йому набір особистісних ресурсів. Індивідуальність – неповторна своєрідність будь-якого явища, окремої істоти, людини [1]. На індивідуальному рівні саморозвиток здійснюється як у неусвідомлених, стихійних формах (імітація, стихійна адаптація, гра), коли індивід не ставить за мету змінити себе власними зусиллями, так і в усвідомлених формах (самовиховання, самоосвіта, самотворення, самовдосконалення), де особистість виступає одночасно і суб’єктом цілеспрямованої діяльності, і об’єктом, який необхідно змінити за допомогою цієї діяльності.

Висновки та перспективи наступних досліджень.Саморозвиток особистості лежить в основі успішної життєдіяльності особистості., активізації зовнішніх та внутрішніх резервів людини. Перспективи подальших досліджень вбачаємо у емпіричному дослідженні чинників активізації самореалізації та саморозвитку особистості.

 

Джерела та література:

  1. Андрущенко В. П., Михальченко М. І. Сучаснасоціальнафілософія. - К-, 1996.
  2. Колісник О. Духовнийсаморозвитокособистості / О. Колісник // Соціальнапсихологія. – 2006. – № 1. – C. 62–77.
  3. Максименко С.Д. Психологія особистості: [підручник для студентів вищих навчальних закладів] / С.Д . Максименко. – К. : Видавництво ТОВ «КММ», 2007. – 296 с.
  4. Павелків В.Р. Загальна психологія: підручник для студентів вищ. навч. закладів / В.Р. Павелків. – К. : Кондор, 2002. – 506 с.
  5. Чаус А.Д. Самоактуалізація особистості як філософська проблема / А.Д. Чаус// Культура і сучасність: Альманах. – К. : ДАКККіМ, 2006. – № 1. – С. 26–33.
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net