РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ СОЦІАЛЬНОГО КАПІТАЛУ ОСОБИСТОСТІ

Малімон Людмила
кандидат психологічних наук, доцент, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

Поняття соціального капіталу сьогодні часто вживається в різних галузях знань і розглядається крізь призму соціально-психологічних, суспільно-політичних, економічних, історичних, культурних та інших соціальних процесів.

Перше згадування цього концепту в 1916 році приписують Л.Дж. Ханіфану, державному інспектору сільських шкіл у Західній Вірджинії, який вжив цей термін для позначення детермінації субстанцій, які охоплюють більшу частину повсякденного життя людей, таких, як добра воля, братство, співчуття і співпереживання. Широку популярність поняття «соціальний капітал» отримало завдяки дослідженням політолога Р. Патнема й було переосмислене в руслі інших наук. Концепція соціального капіталу увійшла до кола інтересів таких науковців, як П. Бурдьє, Дж. Коулмен, М. Шифф, Ф. Фукуяма та ін.

За Р. Патнемом, соціальний капітал є особливістю соціального життя людей і виникає з активних взаємозв’язків між ними, в межах яких довіра і спільні цінності пов’язують членів мереж та спільнот, уможливлюють спільну діяльність та спрощують її. За визначенням П. Бурдьє, це агрегація дійсних або потенційних ресурсів індивіда, які пов’язані з його включенням до стійких мережевих або більш-менш інституалізованих взаємовідносин, зобов’язань, завдяки яким він має певні можливості й переваги. Бачення соціального капіталу П. Бурдьє досить інструментальне і зосереджене на користі, яку індивіди накопичують, постійно беручи участь у групах з метою створення певного ресурсу; відповідно вигода, що акумулюється завдяки членству в групі, є базисом можливої солідарності. Дж. Коулмен характеризує соціальний капітал як потенціал взаємної довіри, взаємодопомоги, який цілеспрямовано сформований як зобов’язання, очікування, інформаційні канали, соціальні норми тощо. Суспільний соціальний капітал створює і стверджує певні зразки суспільної взаємодії, завдяки яким підвищується ефективність функціонування соціальних інститутів. На особливій ролі соціального капіталу в колективній діяльності наголошує Ф. Фукуяма, розглядаючи його як здатність людей утворювати колектив і працювати в ньому заради загальної мети; як сукупність норм, соціальних відносин, які уможливлюють конструктивну співпрацю, підпорядковування власних інтересів інтересам групи.

У соціальній психології концепт «соціальний капітал» розуміється як персональна мережа (егомережа) безпосередніх стосунків індивіда з іншими людьми, з соціумом, що визначає міру його інтеграції в соціальне середовище, суспільство й забезпечує доступ до необхідних ресурсів життєдіяльності: отримання емоційної підтримки, матеріальних благ, важливої інформації тощо. Цікавою в цьому контексті є так звана модель інвестицій, відповідно до якої  індивіди з метою побудови своїх персональних егомереж інвестують один в одного досвід, знання, емоційну підтримку тощо.

Такий підхід акцентує увагу на ролі та важливості особистісних стосунків людини, вибудовування нею протягом життя персональних егомереж, зв’язків з іншими людьми, які певною мірою трансформуються під впливом різних життєвих обставин, але зберігають засадничі принципи свого існування: спільні цінності й довіру. На ролі довіри й цінностей у створенні соціального капіталу як індивідуальної характеристики суб’єкта, а також як мережі соціальних взаємовідносин між суб’єктами (індивідами), які утворюють групу або спільноту, наголошують усі дослідники. Соціальний капітал базується на нормах і цінностях, які є основою соціально схвалюваної кооперації й більш ефективної соціальної взаємодії. Довіра визначає очікування постійної, орієнтованої на спільні цінності, чесної поведінки з боку інших людей, членів спільноти. Взаємодія, яка базується на довірі й дотриманні спільних принципів і цінностей, породжує відчуття захищеності, єдності, взаємного визнання, співпричетності, психологічного комфорту, що водночас стимулює координацію і кооперацію в групі.

Отже, соціальний капітал визначає якість міжособистісних стосунків індивіда й характеризує якість соціальної взаємодії в суспільстві. Сила міжособистісної та соціальної єдності відчутно впливає на психічне здоров’я як окремої особистості, так і людей загалом, оскільки суспільство, яке покладається на довіру та соціальну згуртованість, є ефективнішим і менш схильним до конфліктів і соціальних патологій. Ресурси суспільного соціального капіталу збільшуються із зростанням довіри членів суспільства один до одного, до соціальних і державних інституцій; ресурсний потенціал людини залежить від її здатності довіряти іншим і будувати стосунки на основі довіри і співпраці.  Довіра, за висловлюванням Ф. Фукуями, є тим «мастилом», що полегшує соціальну кооперацію, зміцнює соціальні зв’язки, збільшує соціальну включеність, а відтак – зменшує ризик протистоянь і асоціальних форм поведінки.

Утворення різних спільнот, соціальних інституцій, громадських об’єднань на основі спільних інтересів і цінностей дає змогу людині повніше задовольняти власні інтереси й досягати особистісно значущих цілей, а відчуття співпричетності до референтної групи сприяє усвідомленню захищеності й зростанню самоцінності. Водночас, соціально захищена людина має кращі ресурси інструментальної та психологічної підтримки в складних або критичних ситуаціях, а, отже, залученість до груп і мереж, а також пов’язана з ними можливість отримання допомоги і підтримки є важливою детермінантою стану її фізичного та психічного здоров’я. Таким чином, соціальний капітал особистості можна розглядати як потужний додатковий ресурс відновлення, збереження та покращення її індивідуального та соціального здоров’я.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net