ЕМОЦІЙНА БЕЗПЕКА ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ РИЗИКУ

Огребчук Валерія
студентка факультету психології та соціології, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки,
Лазорко Ольга
доктор психологічних наук, професор, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

Постановка проблеми. З огляду сучасної ситуації у світі можна констатувати, що ризик став невід’ємною частиною життя кожної особистості. Нинішня ситуація у світі змушує суспільство щодня ризикувати, приймати важливі рішення, обирати між декількома альтернативними варіантами без гарантії результату. На особистісному рівні спостерігається підвищення рівня прояву негативних емоційних станів таких як тривога, невпевненість, страх та відчай. Відчуття емоційної безпеки особистості у ситуації ризику являє собою впевненість індивіда у наявності власних внутрішніх ресурсів для протистояння та протидії небезпечним ситуаціям та новим загрозам. Потребу в емоційній безпеці певною мірою визначає сприйняття ризику та вибір копінг-стратегії боротьби з актуальною загрозою.

Мета дослідження полягає у теоретичному аналізі психологічного змісту та складових компонентів емоційної безпеки особистості в умовах ризику.

Виклад основного матеріалу. Протягом життя особистість постійно піддається різним видам ризику, часто добровільно і цілеспрямовано ставить себе в умови ризикованої ситуації попри те, що прагнення до самозбереження можна назвати одним з основних властивостей людської природи. Відчуття емоційної безпеки означає відчуття внутрішнього балансу та спокою. Людина з почуттям емоційної безпеки має глибинні базові переконання про доброзичливість навколишнього світу і про власну здатність переборювати дистрес. Важливими факторами для оптимального вирішення ситуації ризику виступає адекватне сприйняття ймовірної загрози, вибір на основі особистісного досвіду та психологічних резервів копінг-стратегії та копінг-поведінки. Результати аналізу сучасних наукових підходів свідчать, що емоційна безпека залежить від вибору індивідом копінг-стратегії у момент зіткнення з ситуацією ризику [6].

Канадський психолог В. Блатц вважав, що у моменти втрати відчуття безпеки люди мобілізують усі свої ресурси з відновлення стану емоційної безпеки [4].

Емоційна безпека складається із наступних компонентів:

1)  емоційної реактивності, яка має на увазі, що при виникненні потенційно небезпечних ситуацій людина відчуває страх і реагує підвищенням пильності;

2)  поведінкової регуляції - здатності особистості регулювати свою взаємодію з навколишнім середовищем, що проявляється в разі мінімізації загрозливих і потенційно небезпечних життєвих ситуацій;

3)  внутрішніх уявлень, які залежать від свідомих або несвідомих схем, що існують у людини щодо потенційної небезпеки [3].

Згідно з новими дослідженнями з університету CaseWesternReserve, люди ризикують найменше, коли вони перебувають у найбільш позитивному емоційному стані. На думку доктора Х. Демари, коли особистість перебуває у хорошому настрої, вона уникає ситуацій ризику,  які потенційно можуть зіпсувати їй позитивні емоції [5].

Висновки. Під час кризових ситуацій особливо загострюється питання емоційної безпеки особистості, яка являє собою відчуття внутрішньої гармонії та комфорту. У моменти зіткнення індивіда з потенційно ризикованою ситуацією основними чинниками виступають сприйняття загрози, вибір копінг-стратегії та копінг-поведінки для оптимальної реакції на ймовірну загрозу. Найважливішими компонентами емоційної безпеки виступають: емоційна реактивність, поведінкова регуляція та внутрішні уявлення щодо потенційної небезпеки.

 

Джерела та література:

  1. Елфимова О. С. Безопасность и риск как ключевыечерты современности // Риски и безопасность в интенсивно меняющемся мире. Прага, 2013. С. 36–40.
  2. Зотова О.Ю. Эмоциональная безопасность личности в контексте жизненного пути / О. Ю. Зотова //Дискуссия. – 2015. – № 9 (61). – С. 76-84.
  3. Солодухина О. С. Субьективное благополучие и эмоциональная безопасность личности / О. С. Солодухина // Устойчивое развитие России: Вызовы, Риски, Стратегии– Екатеринбург: Автономная некоммерческая организация высшего образования "Гуманитарный университет", 2016. – С. 330–334.
  4. Blatz W.E. (1966). Human security: Some reflections.Toronto: University of Toronto Press.
  5. Demaree H. Study: To protect a good mood, people play it safe [Електронний ресурс] / Heath Demaree // Case Western Reserve University. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.technology.org/2019/03/07/study-to-protect-a-good-mood-people-play-it-safe/.
  6. Kharlamenkova N.E. Lichnostnaya bezopasnost’ i strategii ee dostizheniya [Personality security and strategies for its achievement]. In Zhuravlev A.L., Tarabrina N.V. [eds.] Problemy psikhologicheskoi bezopasnosti [Problems of psychological security]. M.: Institut psikhologii RAN, 2012. pp. 133—15. (In Russ.).
Коментарі до статті:
Наталія Коструба [13.05.2020 19:04]
Логічне та лаконічне теоретичне обгрунтування складових емоційного інтелекту. Очікую емпіричного продовження дослідження.
Анна Кульчицька [14.05.2020 09:29]
Вважаю актуальним питання саме емоційної безпеки, бо емоції лежать в основі життєдіяльності особистості як у повсякденному житті, так і в професійній діяльності, а особливо в умовах ризику!
Тетяна Федотова [16.05.2020 00:09]
Цікава публікація! Питання емоційної безпеки в умоваї короновірусної інфекції надзвичайно актуальне! З нетерпінням чекаємо на продовження дослідження!!!
Тетяна Федотова [16.05.2020 00:15]
Вельмишановні автори публікації! Писала з телефону, тому не втрапила в потрібну руку (насправді відмічала позитивний рейтинг; і це не описка за Фройдом!) Публікація справді цікава та актуальна!!!
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net