За останні два десятиліття нанотехнології стали стратегічним індустріальним напрямком. До наноматеріалів проявляється величезний інтерес у зв'язку з реальною можливістю практичної реалізації їх унікальних властивостей в різноманітних галузях науки і техніки. За багатьма прогнозами саме розвиток нанотехнологій визначить вигляд XXI століття, подібно до того, як відкриття атомної енергії, винахід лазера, транзистора і комп'ютера визначили вигляд XX століття.
Нанотехнології – це по суті міждисциплінарна область науки і техніки, що займається вивченням властивостей об'єктів і розробкою пристроїв з базовими структурними елементами розміри яких в декілька десятків нанометрів (1нм = 109м). Система отримує приставку «нано» не тому, що її розмір стає менше 100 нм, а внаслідок того, що її властивості починають залежати від розміру. В основі якісно нових досягнень в науково-технічних розробках на нанорівні лежить використання нових, раніше невідомих властивостей і функціональних можливостей матеріальних систем при переході до наномасштабів. Слід зазначити, принаймні, дві обставини, які супроводжують значний сплеск досліджень в галузі наноматеріалів.
По-перше, вже на перших порах з'явилася можливість реалізації високого рівня фізико-хімічних і механічних властивостей матеріалів в наностані.
По-друге, ця проблематика виявила ряд прогалин не тільки в розумінні природи особливостей цього стану, але і його технологічної реалізації. Завдяки нанотехнологіям отримали широкий розвиток системи зберігання і обробки інформації, мобільного зв'язку, теоретичного обґрунтування і практичної реалізації.
Прогнозується, що наука про нанотехнології, наноречовинами здатна перебудувати всі галузі промислового виробництва, привести до нової науково-технічної революції і вплинути на розвиток соціальної структури суспільства.
- М.А. Тихоновский, А.Г.Шепелев, Л.В. Пантеенко. Наноматериалы: анализ тенденций развития на основе данных об информационных потоках. 2003, No5, с. 103-110.
- И.П. Суздалев. Нанотехнология: физико-химия нанокластеров, наноструктур и наноматериалов. М.: «КомКнига», 2006, 592 с.