ГЕТЕРОЛАЗЕРНІ ТА КВАНТОВОРОЗМІРНІ ТЕХНОЛОГІЇ

Скіпальський М.І.
Волинський національний університет імені Лесі Українки

Сучасні обчислювальні пристрої будуються за двома основними принципами: на основі транзисторних елементів кремнієвої мікроелектроніки і на основі принципів гетероелектроніки. Ключовими елементами останього є гетеролазери, які мають революційне значення в технологіях обробки сигналів.

Основними матеріалами оптоелектроніки в наш час є багатокомпонентні тверді розчини в системі f , уперше введені в електроніку в 1966 р. Інтенсивність випромінювання таких діодів, перевищувала інтенсивність аналогічних діодів на арсеніді галію і фосфіді індію, отриманих  тим самим методом. Довжина ж випромінюваної оптичної хвилі відповідала оптичним переходам, які істотно перевищують ширину забороненої зони.

У квантово-розмірних структурах існує чітка аналогія між оптикою та електронікою. Двовимірний канал в арсенід-галієвому польовому транзисторі з гетеропереходом являє собою електронний хвильовід, в якому можлива колімація кількох енергетичних електронних пучків, фокусування і відбиття електронів. Тунелювання електронів через бар’єр еквівалентне проходженню хвиль в оптиці.

Процеси електронної літографії фактично призначені для створення мікро- і наноструктур на поверхні та в об’ємі напівпровідника для обмеження руху електронів у небажаних напрямках та їх спрямування в обраних. Рух електронів здійснюється зовнішніми потенціалами через фіксовані структури мікросхем.

Хвильова природа електрона і використання кінцевих апертур f для обмеження ширини електронного пучка призводять до розсіювання пучка, що пройшов об’єкт. Радіус нерізкості, обумовлений дифракцією при малих кутах, дорівнює:

f

Граничне розрізнення fобмежується сферичною та дифракційною похибками може бути виражене через довжину хвилі електрона і постійну сферичної аберації f:

f.

 

Принциповим обмеженням зменшення значення f є дефокусування, яке досягає довжини хвилі електрона, що дорівнює кільком ангстремам.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net