СЕЛФІ-АДИКЦІЯ ЯК РІЗНОВИД ЗАЛЕЖНОЇ ПОВЕДІНКИ

Кошлай Юлія
магістр, Волинський національний університет імені Лесі Українки
Мудрик Алла
кандидат психологічних наук, доцент, Волинський національний університет імені Лесі Українки

В сучасному світі адикція є однією з основних проблем людства. Дуже часто її називають «чумою 21 століття». Потрапити у пастку залежності може кожен: не залежно від віку, статі чи місця проживання. Проте більшість населення не розуміє на скільки серйозною є ця проблема і взагалі, як з нею справлятися. Для початку потрібно краще розуміти, що означає саме поняття адикції.

Отже, у Великій Українській Енциклопедії подається таке визначення терміну: «Адикція (від лат. addictus – сліпо відданий; той, що потрапив у рабську залежність) – непереборний (компульсивний) потяг до вживання певної природної або штучної речовини (нікотин, алкоголь, наркотики та ін.), що супроводжується тенденцією до збільшення доз, підвищенням толерантності та формуванням синдрому відміни; нав’язливе бажання виконувати певну діяльність» [2].

Також саме по собі це слово з англійської мови перекладається, як «залежність» (addiction).

На сайті українського центру лікування залежності подане ось таке визначення адикції: «Адикція – це нав’язливе, патологічно сильне бажання здійснювати дії, що призводять до певного психічного стану, найчастіше розслабленню, задоволенню, заспокоєнню. Від звички даний стан відрізняється саме силою потреби, неможливістю займатися якою-небудь іншою справою до задоволення бажання, постійні думки про об’єкт залежності, неусвідомлюване вчинення якихось дій для досягнення мети» [3].

Хімічна адикція пов’язана з використанням так званих психоактивних речовин – субстанцій, які при введенні в організм людини можуть змінювати її сприйняття оточення, пізнавальні процеси, настрій, поведінку, рухові функції.

Поведінкова адикція характеризується нав’язливою схильністю до певної діяльності, а також нездатністю або слабкою здатністю самостійно її припинити.

Залежна поведінка розглядається як певний спосіб взаємодії з реальністю, як при хімічній, так і при поведінкової залежності [1].

Одним із видів поведінкової залежності є селфі-адикція. Робити селфі стало звичайною розвагою для багатьох, але дослідження показують, що така поведінка може бути пов’язана з деякими внутрішніми проблемами. «Селфі» – термін, який використовується для опису фотографування самого себе, щоб ділитися у соціальних мережах [4].

Термін «селфіт» вже відомий американському суспільству. Американська психіатрична асоціація підтвердила, що «селфі» є новим психічним розладом. І охарактеризувала це наступним чином: «Обсесивно-компульсивне бажання фотографувати себе та публікувати фото у соціальних мережах, як спосіб компенсувати брак самооцінки та заповнити прогалину в інтимності» [5].

То в чому ж небезпека? Оскільки селфі є просто фотографіями самого себе,  можна роздумувати, яку шкоду це може причинити. З загальної точки зору, це не заборонена речовина і це не наражає інших на небезпеку. Шкода натомість походить від його впливу на психічне здоров’я і його здатність впливати на людину, залучаючи її до небезпечної поведінки. Дослідження припускають, що чим більше часу людина проводить у соціальних мережах, тим більш ймовірним є те, що вона бореться з почуттям заниженої самооцінки і загальним почуттям смутку. В Інтернеті більшість людей ділиться з іншими найкращою версією себе. Прокручувати стрічку новин і бачити, як інші переживають якісь пригоди, враження та здобувають нові досягнення, – все це може призвести до почуття тривожності, а то й депресії. У циклічному порядку багато хто реагує на це, ділячись фотографіями, які викликають  в інших такі самі почуття. Селфі є одним з найпростіших способів підняти настрій, але часто це виходить за рамки простого фото. Редагування фотографій з фільтрами, регулювання контрасту, включаючи пейзажі, які захоплюють подих, і розкішні стрічки зображень, створюють тимчасове відчуття наповненості та змушують інших відчувати тривогу і депресію, яку ж відчували вони самі.

Це бажання зобразити життя, яке викликає ревнощі, може довести деяких до крайності. Дехто робить селфі в небезпечних умовах, що дозволяє вивести свої фотографії на новий рівень. Стояти на уступах високих будівель, на вершинах гір, або робити фото під час керування транспортним засобом, – все це може поставити життя під загрозу. Насправді факт залучення у небезпечну поведінку задля вражаючих фотографій коштував сотні життів. Між 2011 і 2017 роками 259 людей померло в результаті екстремальних селфі. Багато з цих смертей було спричинено падінням, утопленням, або пов’язано з водінням транспорту, а деякі з них були спричинені вогнепальною зброєю, електричним струмом та пожежами. Дехто вважає, що кількість людей, які померли, роблячи селфі, є набагато більшою так, як таку причину не завжди вказують, як причину смерті.

Cелфі адикція – це зростаючий тренд. Існує тонка грань між тими, хто любить ділитися фотографіями та робити випадкові селфі, і тими хто нав’язливо займається фотографуванням. Факт опублікування селфі сам по собі не є проблемою; це стає проблемою, коли така поведінка заважає повсякденному життю. Окрім незліченної кількості селфі в день, багато хто припускає, що є й інші показники розвитку даної проблеми. Якщо більше, ніж половина фотографій, які ти робиш, - це селфі, і ти використовуєш фільтри, покращення і програмне забезпечення по редагуванню фотографій, щоб покращити те, як ти виглядаєш, це вже може свідчити про розвиток більшої проблеми. 

Якщо ви виявите, що ваші селфі є єдиним способом, через який ви комунікуєте з іншими, і те, що ви робите не розвиває ваші відносини поза межами цих взаємодій, може виявитися, що «селфітіс» може бути причиною для занепокоєння. Будучи чесним із собою та визнаючи чому ви робите селфі, що ви отримуєте від цих он-лайн взаємодій і скільки вашої самооцінки вкладено в це, – це все може допомогти вам внести зміни, щоб зупинити цей цикл. Замість того, щоб шукати вигоду від он-лайн комунікації, краще докладати продуманих зусиль для спілкування в реальному світі, що може стати першим позитивним кроком, щоб зупинити селфі адикцію [4].

 

Джерела та література:

  1. Marlatt G. A., Baer J. S., Donovan D. M., Kivlahan D. R. Addictive behaviors: Etiology and treatment // Annual Review of Psychology. 1988. Vol. 39.
  2. https://vue.gov.ua
  3. https://narkologicheskiy-centr.com/ua/adikciya-sho-ce-vidi-zalezhnosti/
  4. https://nexusrecoveryservices.com/blog/selfie-addiction/
  5. https://www.healthline.com/
Коментарі до статті:
Анна Кульчицька [16.05.2022 11:36]
Дуже інформативне дослідження та актуальне, особливо для юнаків та підлітків. З великим задоволенням ознайомилися із змістом статті. Чекаємо на подальші наукові розробки.
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net