В даний час зростає роль зовнішнього вигляду при сприйнятті і оцінці особистості, він стає важливим компонентом її самоставлення, самосвідомості, що є продуктом існуючої культурної формації. Сучасне суспільство може бути охарактеризовано як тілесно-орієнтоване – набувають особливої значущості питання іміджу, посилюється мода на перетворення тіла, зростає популярність тілесних практик. Внаслідок цього збільшується число досліджень, присвячених когнітивним і оцінним аспектам образу фізичного «Я». У фокус уваги дослідників, як правило, потрапляють випадки невдоволення, незадоволеності своїм тілом в силу його невідповідності існуючим поглядам на ідеальні параметри зовнішності. Інакше кажучи, оцінюються естетичні запити щодо свого тіла у різних категорій осіб.
Наслідки незадоволеності зовнішністю мають властивість проявлятися як в незначних коливаннях настрою, так і в серйозних патологіях, таких як порушення харчової поведінки, залежності, депресії, що помітно знижують якість життя сучасних людей, яким у більшості випадків потрібна психологічна допомога. У зв’язку з цим актуальність дослідження феномену ставлення до власного тіла не викликає сумнівів, що підтверджується його активним вивченням як вітчизняними, так і західними фахівцями, в основному, в області соціальної і клінічної психології.
Суспільство та культура диктує свої норми щодо правильного і красивого вигляду тіла, тобто тілa, яке відповідає соціальним та культурним стандартам, стає новоутворенням, що виникає у результаті соціалізації індивіда, а виявлення не тільки фізичної вади, а й невідповідності певним ідеалам та соціокультурним еталонам краси, призводить до виникнення стану фрустрації, зумовлюючи підвищення ситуативної та особистісної тривожності, і навіть до дезадаптації [6].
Отже, у будь-якому випадку сприйняття й оцінка тілесних форм має як когнітивну складову, так й емоційне забарвлення та здійснюється на інтрасуб’єктному рівні. Варто зазначити, що перший рівень оцінки пов’язаний з порівнянням своїх зовнішніх даних із зовнішніми даними інших людей, другий – з переживанням задоволеності від сприйняття форм і якостей свого тіла, що відображає ступінь відповідності зовнішніх даних вимогам, запропоновані самою особистістю, спираючись на існуючі у суспільстві соціокультурні норми та стереотипи.
При цьому слід розрізняти сприйняття так званого «зовнішнього» тіла, яке співвідноситься з соціальною його оцінкою індивідом, і сприйняття «внутрішньої сторони» тіла, яка усвідомлюється тільки особистістю, тобто соціально не рефлексується.
За складом і структурою тілесність як цілісна система включає ряд взаємопов’язаних компонентів, які не зводяться до суми своїх частин і виходять за рамки тіла-організму.
Структурні складові тілесності, що відображають її складну просторову конфігурацію включають:
1. показники зовнішньої (зовнішність, образ фізичного Я, образ тіла) і внутрішньої тілесності (структура інтрацептивного досвіду, розуміння і опис внутрішньої тілесності);
2. межі тілесності, особливості зовнішніх шарів тілесності, що включають об’єкти зовнішнього світу (зокрема, одяг як «шкіру культурного тіла»);
3. оцінки суб’єктом власного тіла (показник задоволеності тілом), проявлене ставлення до нього і ін. [3; 4].
В. Шонфельд виділяє наступні складові образу тіла:
1) актуальне суб’єктивне сприйняття тіла, як зовнішності, так і здатності до функціонування;
2) інтерналізовані психологічні чинники, які є результатом власного емоційного досвіду індивіда, так само, як і викривлення концепції тіла, які проявляються в соматичних ілюзіях;
3) соціологічні чинники, пов’язані з тим, як батьки і суспільство реагують на індивіда;
4) ідеальний образ тіла, що полягає в установках по відношенню до тіла, в свою чергу, пов’язаних з відчуттями, сприйняттями, порівняннями і ідентифікаціями власного тіла з тілами інших людей [3].
А. Налчаджян виділяє в образі тіла («тілесному Я») лише два елементи: суб’єктивне сприйняття тіла, в тому числі і зовнішності, і ідеальний образ тіла (порівняння і ідентифікація свого тіла з тілами інших і «індивідуальним ідеалом») [2].
Отже, тілесне самосприйняття організовується в індивідуальній неповторності змістів зовнішньої і внутрішньої тілесності, межами тілесності та оцінкою свого тіла.
Викривлений образ тілесного (низька оцінка зовнішності/здатності до функціонування, інтерналізовані негативні оцінки тіла з боку оточуючих, бажання походити на недосяжний ідеал), розмиті або міцні, непроникливі межі тілесності, незадоволеність своїм тілом або окремими його частинами, яка провокує об’єктне ставлення – дають підстави для виникнення порушень тілесного самосприйняття і змушують людину шукати шляхи виправлення тілесних проблем.
В результаті теоретико-методологічного дослідження було виявлено, що людська тілесність є результатом онтогенетичного розвитку і виражає культурну, індивідуально-психологічну і смислову складові унікальної людської істоти.
Визначено, що на тілесне самосприйняття, ставлення до свого тіла впливає безліч факторів, провідне місце серед яких займають: оцінка тіла людини в ранньому дитинстві батьками, трансформації тіла в наслідку хвороби, травми або гормональних змін та засоби масової інформації, які насаджують ідеали і стандарти зовнішнього вигляду.
Список використаних джерел
- Аршава І. Ф., Корнієнко В. В. , Єрошкіна Т. В. Особливості формування Я-концепції осіб з фізичними вадами в контексті соціально-психологічної адаптації. Проблеми сучасної психології. 2013. Випуск 19. С. 35-44.
- Аршава І. Ф., Корнієнко В. В. Основні початкові прояви психоемоційних розладів у дітей і підлітків [Текст] : Навч. посібник; Дніпропетровський національний ун-т. Д. : РВВ ДНУ, 2003. 58 с.
- Аршава І. Ф., Корнієнко В. В. , Єрошкіна Т. В. Особливості формування Я-концепції осіб з фізичними вадами в контексті соціально-психологічної адаптації. Проблеми сучасної психології. 2013. Випуск 19. С. 35-44.
- Бандура Г. Р. Теоретичні основи вивчення емоційних проявів у підлітків. Актуальні питання гуманітарних наук : міжвузівський збірник наукових праць молодих учених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. – Дрогобич : Просвіт, 2013. Вип. 4. С.226-231.
- Бацилєва О. В. Особливості харчової поведінки як складової здорового способу життя сучасної молоді. Актуальні проблеми психології. 2015. Вип. 38. С. 57-68.
- Кириленко Т. Психологія : емоційна сфера особистості : навчальний посібник. К. : Либідь, 2007. 256 с.