ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ, ЗГІДНО З МОДЕЛЛЮ BASIC PH

Остапйовський Олександр Ігорович
Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти, доцент кафедри педагогіки і психології, кандидат психологічних наук

Стрес, стресові навантаження – це реальність для людини яка проживає в країні в часі війни. Та на переконання Г. Сельє уникнути стресових ситуацій не лише не можливо, а й не потрібно, оскільки «стрес – це і є життя, а його відсутність означає смерть» [4]. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає стрес – як неспецифічну (одну і ту ж на різні подразники) реакцію організму на будь-яку висунуту до нього вимогу. Тобто, стрес – це відповідь людини на реальну чи уявну загрозу, звідси, людина здатна «запускати» психофізіологічну стрес-відповідь на ситуацію без реально існуючих загроз, лише силою думки, емоцією чи спогадами. Але, разом з тим, важливо зазначити, що наш організм не пристосований до постійної стрес-відповіді і саме це є небезпечним для нього, так як відновитися після стрес-відповіді часто є вкрай складним. Якщо стрес-відповідь людини постійно включена, то в організмі не відбуваються відновлюючі процеси, що орієнтовані на майбутнє, ріст і розвиток «застигає». Це і є суть хронічного стресу. Хронічна стресова ситуація виснажує адаптивні можливості людини, після чого відбувається так званий злам адаптаційного бар’єра.

Якщо ми говоримо про особливості сьогодення, про те що Україна з 2014 року перебуває у стані війни і останні 10 місяців її новій більш руйнівній фазі. Нам вартує переймати і впроваджувати досвід країн які знаходяться або знаходились в подібній ситуації. Тому варто зосередити свою увагу на державі Ізраїль, країні яка упродовж багатьох десятиліть живе у стані війни. Мешканці країни не лише успішно захищаються, але й розвивають високі технології, вирощують врожаї, приймають мільйони туристів і головне – ростять щасливих дітей і піклуються про психологічний добробут  громадян. І це все під регулярними ракетними обстрілами. При цьому звідти не просто не тікають – туди їдуть жити нові й нові люди. Це не значить, що їм не страшно. Однак точно значить, що вони уміють давати раду стресу. Тому їхній досвід так потрібен нам сьогодні.

Особливої уваги заслуговує модель подолання стресу BASIC Ph, розроблену професором Мулі Лахадом (Mooli Lahad – директор Ізраїльського Центру попередження стресу) та його колегами [1;2;3].

Учені звернули увагу на те, що з травматичними подіями, як війна, стикаються всі мешканці країни, але ПТСР розвивається тільки у 10-15%. Тобто, більшість людей,  стикаючись з тиском, емоційним дистресом, важким досвідом, таким як, війна, жорстокість та насильство, втрата, або іншими схожими ситуаціями, можуть потім повернутися до нормального функціонування та звичайного життя. Вони відчувають тільки тимчасові симптоми, які з часом проходять.

Цей механізм, який допомагає нам поратися з важкими емоціями і адаптуватися до нової реальності, називаються резильєнтність. Професор Мулі Лагад з 90-х років 20 століття, тобто 30 років, спостерігав і розмовляв із людьми, які живуть у стані війни, аби дізнатися, що допомагає їм справлятися з проблемними ситуаціями. Цей досвід узагальнений у моделі BASIC Ph(кожна літера в назві моделі BASIC Ph означає якийсь ресурс).

B – Belief & values (Віра)

Цей спосіб подолання кризи базується на вмінні вірити: це може бути віра в Бога, в людей, в чудо чи в самого себе. Система переконань, цінностей та смислів, надія, самооцінка, релігія, містицизм. Важлива будь-яка віра в щось. Коли нам зовсім важко, ми можемо “протягнути руки до неба і молити про допомогу”. 

A – Affect (Почуття)

Серце – це скринька наших почуттів любові та ненависті, мужності та боягузливості, радості й печалі, ревнощів і симпатії. Цей спосіб подолання кризи вимагає від нас, перш за все, виявити різні почуття та назвати їх своїми власними іменами. Потім вже буде спроба висловити розпізнані почуття найбільш прийнятними для кожної людини способами, такими як: словесно – усно в особистій розмові, чи письмово в розповіді чи в листі; без слів – в танці, малюнку, в музиці, в драмі. Йдеться про прямий чи опосередкований вираз почуттів: можливість записувати в щоденник свої почуття чи малювати свої почуття. 

S – Socialization (Суспільство)

Цьому способу подолання кризи притаманне прагнення до спілкування. Ми можемо звертатися за підтримкою до сім'ї, до близьких чи до психологів. Ми можемо самі допомагати іншим постраждалим, занурюватися в суспільну роботу чи займати керівні посади. Тобто, важлива соціальна включеність: прагнення бути серед людей, почувати себе частиною системи, організації і т.п. Знайти в інших людях підтвердження, що ти живий, чимось корисний, на щось впливаєш. 

I – Imagination (Гра уяви) 

Цей спосіб подолання кризи апелює до наших творчих здібностей. Завдяки уяві ми можемо мріяти, розвивати інтуїцію та пластичність, мінятися, шукати рішення у світі гри та фантазії, уявляти собі змінене майбутнє та минуле. Сюди ж відноситься почуття гумору, імпровізація, відволікання уваги, використання мистецтв і ремесел (рукоділля, гончарство тощо). 

C – Cognition, thought (Розум) 

Спосіб подолання кризи через звернення до наших ментальних здібностей, до нашого вміння логічно та критично мислити, оцінювати ситуацію, пізнавати та осягати нові ідеї, планувати, навчатися, збирати інформацію, аналізувати проблеми та вирішувати їх. Сюди ж належить порядок переваг, пріоритети, альтернатива та розмова з самим собою. 

Ph – Physical (Фізична активність)

Спосіб подолання кризи через звернення до фізичної діяльності нашого тіла. Цей спосіб пов'язаний із такими здібностями нашого фізичного тіла, як здатність себе відчувати завдяки слуху, зору, нюху, дотику, смаку, відчуттям тепла та холоду, болі та задоволення, орієнтації на місцевості, внутрішньої напруги чи розслаблення. Цей спосіб включає в себе фізичні заняття різного виду (спорт та релаксація): зарядку чи виконання фізкультурних комплексів, ходьбу, фізичні зусилля чи роботу, прогулянку на природі, походи в гори і т.д.

Під час процесу валідізації даної концепції було виявлено, що люди в кризових ситуаціях використовують більше, ніж одну стратегію одночасно.

Існує три способи роботи з моделлю BASIC Ph. По-перше, це клінічний психолінгвістичний аналіз розповідей клієнта. Другий спосіб - створення історії в шести частинах [2]. Третій - метрична оцінка BASIC Ph за допомогою Q-сортування тверджень за 5-бальною шкалою Лiкерта [3].  Отже, потенціал для подолання стресогенних ситуацій є у всіх. Комбінація шести параметрів моделі BASIC Ph становить індивідуальний стиль боротьби з несприятливими обставинами.

Потенційно кожна людина володіє кожною зі згаданих вище стратегій з раннього дитинства і протягом усього свого життя. У кожного/кожної є свої «звичні» методи подолання кризи, тому переважає, зазвичай, один з них або комбінація кількох. Модель BASIC Ph допомагає швидко оцінити існуючі стратегії подолання кризи та поточний емоційний стан клієнта. Допомагає визначити, чи досить кризового втручання, чи необхідна короткострокова терапія.

Модель BASIC Ph дає можливість зрозуміти, що стрес можна долати різними способами. Також демонструє, що всі люди долають стрес по-різному. Саме тому немає універсальних способів долання стресу, не може бути і універсальних порад щодо поведінки в стресових ситуаціях.

 

Список використаних джерел:

  1. 1.                  Гавриловська К.П. Модель BASIC Ph у роботі психолога. / Розвиток обдарованої особистості в освітньому просторі: ціннісний вимір: тези доповідей Х наук.-практ. семінару., 23 квіт. 2020 р. Київ: Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України, 2020. 92 с. С. 14-15.
  2. Lahad M., Shacham M.,  Ayalon O. The “BASIC Ph” model of coping and resiliency: Theory, research and cross-cultural application. London, England: Jessica Kingsley. 2013.
  3. Craig C. D. Psychometric testing of the multi-modal coping inventory: A new measure of general coping styles. Unpublished doctoral dissertation, University of Chapel Hill, Chapel Hill, NC. 2005.
  4. Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи. Том 2, Видавець Organization for Security and Co-operation in Europe https://www.osce.org/uk/project-coordinator-in-ukraine/430829
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net