ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ ЯК ЧИННИК СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ АДАПТАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ

Давидюк Іванна
Здобувач освіти ОС Бакалавр факультету психології, Волинський національний університет імені Лесі Українки
Іванашко Оксана
науковий керівник, кандидат психологічних наук, доцент, Волинський національний університет імені Лесі Українки

У сучасному світі, де люди стикаються з різноманітними труднощами та тиском, досягнення успіху та задоволення в різних аспектах життя значною мірою залежить від високого рівня соціально-психологічної адаптивності. Однак багато людей можуть навіть й не усвідомлювати значення емоційного інтелекту в цьому процесі. Емоційний інтелект зараз є однією з найбільш досліджуваних тем, оскільки він впливає на соціально-психологічну адаптивність людини. Він охоплює здатність розуміти, контролювати та виражати емоції, як свої, так і розуміти емоції інших людей.

На сучасному етапі вивчення, емоційний інтелект цікавив дослідників з точки зору можливості практичного застосування: в організаційній психології для підбору ефективності управлінського персоналу, успішності керівників високої ланки. Педагогічній психології питання впливу емоційного інтелекту на академічну успішність, зниження антисоціальної поведінки, в психології лідерства [1].

Соціально-психологічна адаптація людини – це здатність пристосовуватися до нових ситуацій, цінностей, норм та ефективно взаємодіяти з іншими. Емоційний інтелект як фактор соціально-психологічної адаптації сприяє покращенню міжособистісної взаємодії, розвитку емпатії, розумінню емоцій інших людей, досягненню високого рівня співпраці та вирішенню конфліктів.

Емоційний інтелект – це здатність людини розпізнавати власні емоції та емоції інших, розуміти власні думки, використовуючи їх як інструмент для налагодження відносин з іншими.

Мета: розкрити поняття емоційного інтелекту та його складових, а також визначити те як він впливає на соціально-психологічну адаптацію людини.

Предмет дослідження: емоційний інтелект в процесі соціально-психологічної адаптації особистості.

Об'єкт дослідження: вивчення емоційного інтелекту в соціально-психологічній адаптації особистості.

У більш широкому розумінні емоційний інтелект можна розглядати як фактор, що сприяє соціально-психологічній адаптації людини, сприяє виникненню соціальної взаємодії та покращенню психологічного благополуччя в соціальному контексті. Щоб активно розвиватися як в особистісній, так і в професійній сферах, дуже важливо набути здатності регулювати та розвивати власний емоційний інтелект. Оволодіння цією навичкою має важливе значення для використання набутих знань і вмінь для покращення міжособистісних стосунків і максимізації продуктивності, особливо в умовах спільної роботи. Однак, слід зазначити, що покращення рівня емоційного інтелекту – це процес, що потребує часу та систематичних зусиль, як від окремої особистості, так і від оточення. Також важливо враховувати індивідуальні особливості кожної людини та здатність до розвитку [2. c. 38].

Люди з високим емоційним інтелектом мають змогу краще адаптуватись до нового навколишнього середовища та стресу. В такі моменти добре розуміючи свої емоції, можна ідентифікувати їх, контролюючи, щоб швидко заспокоїтись в стресових ситуаціях, продовжуючи ефективно спілкуватись та встановлювати контакти з новими людьми.

Емоційний інтелект відіграє важливу роль у формуванні позитивного особистісного сприймання та покращення своєї самооцінки. Здатність розуміти свої сильні та слабкі сторони додає впевненості у собі та напористості, тим самим покращуючи психологічну адаптацію. Люди, які володіють емоційним інтелектом, більш схильні до того щоб ставити перед собою досяжні цілі, вони мають більш чітке почуття самоідентичності та роблять виважений вибір, який буде відповідати їхнім цінностям і прагненням.

Крім того, розуміння та демонстрація емпатії є багатогранною формою інтелекту. Вона не лише сприяє встановленню позитивних зв’язків з іншими людьми, але й передбачає розуміння їхніх потреб, емоцій та переживань. Емпатія слугує основою для ефективної комунікації та вирішення конфліктів. Дослідження показують, що люди з високим рівнем емоційного інтелекту набагато краще пристосовуються до різних обставин і з більшою ймовірністю досягають успіху в особистих і також професійних починаннях. Вони мають здатність вирішувати конфлікти і  проявляють більше толерантності та зберігають позитивний погляд на світ.

Показниками успішної соціально-психологічної адаптації є відповідний соціальний статус людини в даному середовищі, а також її психічна задоволеність собою, середовищем, окремими деталями та затраченим на це ресурсом [1]. Показники з низькою соціально-психологічною адаптацією свідчать про те що є труднощі або проблеми, з якими може в майбутньому зіткнутись людина при адаптації та інтеграції в соціально-психологічні аспекти життя.

Отже, емоційний інтелект відіграє вирішальну роль у соціально-психологічній адаптації. Він має вплив на різні аспекти життя, такі як налагодження стосунків, управління стресом, спілкування, життєстійкість і загальне психічне благополуччя. Розвиток емоційного інтелекту може значно підвищити здатність людини адаптуватися та процвітати в соціально-психологічних ситуаціях. Розвиваючи самосвідомість, саморегуляцію, емпатію та соціальні навички, люди можуть покращити свою взаємодію з іншими людьми, встановити значущі для них зв'язки та відчути більше задоволення в житті. Усвідомлення важливості емоційного інтелекту та активне прагнення розвивати його може сприяти більш повноцінній і приємній соціально-психологічній адаптації.

 

Список використаних джерел:

1. Стасюк М.М. “Теоретичний аналіз впливу емоційного інтелекту на процес соціальної адаптації” [Електронний ресурс]. – URL: https://journals.oa.edu.ua/Psychology/article/view/1912

2. Мельник В. Р. Емоційний інтелект як чинник соціально-психологічної адаптації особистості : кваліфікаційна робота на здобуття ступеня вищої освіти «бакалавр». Херсонський держ. ун-т, факультет психології, історії та соціології ; кафедра психології. Івано-Франківськ : ХДУ, 2023. 46 с. URL: http://ekhsuir.kspu.edu/123456789/18069

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net