МОТИВАЦІЯ ОСОБИСТОСТІ ЯК ЧИННИК ЕФЕКТИВНОСТІ КОУЧИНГУ

Кульчицька Анна
Кандидат психологічних наук, доцент Волинський національний університет імені Лесі Українки

Мотивація є ключовим чинником успіху в будь-якій сфері життя. Вона стимулює особистість до досягнення мети та надає необхідний імпульс для розвитку.

Мотивація особистості в контексті  коучингу є важливим аспектом для успішного досягнення життєвих цілей. Тому метою дослідження є різносторонній аналіз аспектів мотивації  та її   вплив на ефективність процесу коучингу та досягнення результатів.

Основою психологічного підходу до мотивації були розробки психологів, які спеціалізувалися в психології особистості.

Під мотиваційною сферою особистості розуміють сукупність мотиваційних утворень: мотивів, потреб і цілей, установок, захоплень та інших мотиваційних чинників (Занюк, 2002; Лаба, 2010). Без мотивації немає дій. Мотивація – це процес впливу самою людиною або кимось іншим на внутрішній світ особистості з метою спонукання до певних дій (Беш, Дмитришин, 2017; Дмитренко, 2002).

Нині мотивацію можна  трактувати по-різному. Це й сукупність факторів, що підтримують і скеровують, тобто визначають поведінку особистості. Мотивацію можна трактувати й як сукупність мотивів, а також як спонукання, що викликає активність та визначає її спрямованість.

Аналіз та систематизація наукових джерел дозволяє класифікувати мотиваційні процеси в кочинговій діяльності. У своєму дослідженні зосереджуємо увагу на наступних: внутрішня мотивація, зовнішня мотивація, стимулюваня процесу та саморозвиток.

Внутрішня мотивація. Це основа, на якій ґрунтується ефективність коучингу. Внутрішні мотиви особистості, такі як бажання досягнення успіху, самореалізація та задоволення від роботи, визначають скерованість особистості та впливають на результати.

Внутрішня мотивація визначається внутрішніми потребами, цілями, цінностями та переконаннями особистості, які впливають на її активність.

У контексті коучингу внутрішня мотивація  може бути спричиненою бажанням досягнення успіху, самореалізацією, а також бажанням змінити ситуацію або покращити певні аспекти життя. Ключовим елементом внутрішньої мотивації є саморозвиток та самовдосконалення, що може бути стимульоване бажанням досягнути власного потенціалу та здійснити свої мрії та амбіції.

Таким чином, внутрішня мотивація в контексті коучингу може полягати в аналізі мотивів, цілей та цінностей клієнта. Важливо також враховувати індивідуальні особливості та потреби кожного клієнта для ефективного співробітництва та досягнення поставленої мети.

Зовнішня мотивація, тобто зовнішні стимули, такі як винагорода, визнання та подяка, також відіграють важливу роль у мотивації особистості в контексті коучингу. Вони можуть підсилити внутрішню мотивацію та , як результат, сприяти досягненню мети.

 

Зовнішня мотивація визначається зовнішніми чинниками та стимулами, які спонукають особистість до певних дій та зусиль. Зовнішні мотиватори в коучингу можуть залучати різноманітні чинники зовнішнього впливу, до прикладу, суспільне визнання, соціальна стабільність, похвала, винагорода, конструктивна критика, тощо. Ці стимули можуть бути використані коучем для підтримки та підсилення мотивації клієнта до досягнення його цілей та розвитку.

Застосування засобів зовнішньої мотивації в коучингу може охоплювати аналіз різних методів та стратегій, які використовуються для стимулювання клієнтів.

Стимулювання процесу. Мотивація особистості також передбачає постійне стимулювання до досягнення нових вершин та подолання перешкод. Коучинг спрямовує увагу на досягнення невеликих тактичних цілей, що підвищує мотивацію та підтримує постійний прогрес на позитивному емоційному фоні.

Коуч може стимулювати мотивацію клієнта через використання різноманітних технік і методів. Діяльність коуча  може полягати в позитивному підкріпленні, постановці відкритих запитань, визначенні та підтримці реалістичних цілей, а також впровадженні системи обліку прогресу досягнення мети.

Процес коучингу також може охоплювати впровадження мотиваційних стратегій, спрямованих на підвищення внутрішньої та зовнішньої мотивації клієнта. Це може полягати у розкритті потенційних переваг досягненні цілей, а також ідентифікаціі і подоланні перешкод на шляху до успіху.

Саморозвиток. Мотивація особистості в структурі коучингу сприяє постійному саморозвитку. Завдяки постійному росту та розвитку, особистість має змогу досягати нових висот у своєму житті та кар'єрі.

Саморозвиток особистості є ключовим аспектом, який досліджується в контексті коучингового процесу. Саморозвиток охоплює процес росту, самовдосконалення та досягнення потенціалу особистості, що є основною метою багатьох клієнтів, які звертаються до коучів.

Завдання коуча на даному сегменті роботи з клієнтом розробити індивідуальні  стратегії та методи для підтримки особистісного росту клієнта. Наприклад, управління часом, встановлення та досягнення цілей, підвищення самосвідомості та розуміння власних цінностей та потреб, тощо.

Досліджується важливість мотивації через коучинговий процес. Це включає аналіз різних чинників, які впливають на мотивацію клієнта до досягнення їх цілей, таких як внутрішня та зовнішня мотивація, особисті цінності та переконання, а також ефективність мотиваційних стратегій коуча.

Таким чином, мотивація особистості відіграє ключову роль у структурі та ефективності коучингового процесу. Розуміння цього аспекту допомагає коучам створювати ефективні програми та підтримувати клієнтів у досягненні їхніх цілей.

 

Список використаних джерел:

  1. Занюк С. С. (2002). Психологія мотивації. Київ : Либідь.
  2. Дмитренко А.К. (2002). Мотиваційні та світоглядні аспекти вибору професії психолога. Практична психологія та соціальна робота, 4, 31-33.
  3. Кульчицька А.В. Психологія коучингу в мотиваційно-аксіологічних стратегіях особистості. Психологія ревіталізації: вікові та педагогічні виміри: колективна монографія. Луцьк: Волинський національний університет імені Лесі Українки, 2023. С. 305-344.
  4. Лаба О. I. (2010). Життєві стратегії молоді в умовах соціокультурної трансформації. Вісник НТУУ "КПІ". Політологія. Соціологія. Право : збірник наукових праць, 4 (8), 85–90.
  5. Мисковець Б., Кульчицька А. (2021). Мотивація досягнення успіху як соціально-психологічна проблема. Особистість і суспільство: методологія та практика сучасної психології : матеріали VІІІ Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. (10-14 трав. 2021 р.) (С. 19-22). Луцьк.
Коментарі до статті:
Наталія Коструба [13.05.2024 13:38]
Мотивація - рушій до звершень та успіху! Дякую авторці за цікаву наукову розвідку!
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net