Гібридна війна росії проти України, що розпочалась у 2014 і продовжилась повномасштабним вторгненням у 2022, принесла з собою безліч викликів для громадян нашої держави. Внутрішня та зовнішня міграція, викрадення й депортація дітей та дорослих до країни-агресорки, розділення сімей, загибель та зникнення безвісти військовослужбовців під час виконання бойових завдань – всі ці фактори могли спровокувати втрату, котру ще в 1970-их американська дослідниця швейцарського походження П. Босс охарактеризувала, як невизначену (Boss, 2006).
Авторка терміну наголошує, що невизначена втрата є найбільш стресовою, позаяк вона залишається незрозумілою та не має остаточного вирішення, оскільки продовжує тривати й далі (Boss & Yeats, 2014). Розрізняють два типи цієї втрати:
- за фізичним типом (людина фізично відсутня, але психологічно присутня, як-от у ситуаціях зникнення безвісти під час воєн, стихійних лих чи авіакатастроф, міграції, усиновлення, розлучення тощо);
- за психологічним типом (людина фізично присутня, але психологічно відсутня, як-от із причини деменції, черепно-мозкової травми, хвороби Альцгеймера, інсульту, аутизму, залежностей, заклопотаності роботою одним із членів родини тощо) (Boss & Yeats, 2014).
Разом із тим, на думку дослідників, концептуальні межі між фізичним і психологічним типами невизначеної втрати часто не тільки розширюються, але й стираються. Відтак з’являються нові типи невизначеної втрати у зовсім інших контекстах її застосування, а саме – пандемія Covid-19, сім’ї донорів органів, сексуальні та гендерні меншини тощо (Boss & Yeats, 2014; Zasiekina et al., 2023; Domin, 2024). Полін Босс також вважає, що в глобальному контексті приклад невизначеної втрати – це те, що люди втрачають відчуття довіри до світу як безпечного місця, адже не з їхньої вини живуть серед епічних втрат – пандемії, екологічні проблеми, загроза ядерної війни тощо. Тож у цьому контексті слід говорити не лише про індивідуальну, але й колективну невизначену втрату (Boss, 2022, 2024).
Збройна агресія росії проти України триває, відтак родини зниклих безвісти військовослужбовців перебувають у стані постійного стресу, адже не мають інформації, що насправді трапилось з тими, кого люблять: полон і ув’язнення, а отже – постійні тортури, чи загибель. Оскільки рідна людина є фізично відсутньою, але сім’я продовжує мати з нею психологічний зв’язок, у них виникає невизначена втрата, що створює передумови для заморожування процесу горювання. Це ж, своєю чергою, призводить до депресії та проблем у стосунках між членами родини. З іншого ж боку, члени родин переживають ускладнене горе, оскільки невизначеність втрати не дає пройти етапи горювання, відчути підтримку інших людей і продовжувати жити далі (Comtesse et al.; 2023).
Задля підтвердження або спростування зазначених вище тверджень щодо психологічних особливостей переживання невизначеної втрати у членів родин військових, котрі зникли безвісти з початку збройної агресії росії проти України, було проведене опитування 30 осіб цієї категорії на предмет наявності в них, власне, невизначеної втрати, а також зумовлених ними симптомів ПТСР, депресії, тривожності, моральної травми, ускладненого горя та водночас – психологічної резильєнтності та посттравматичного зростання.
Значна частина респондентів виявила високий рівень симптоматики цих явищ, що підкреслює важливість своєчасного психологічного втручання. За допомогою кореляційного аналізу з’ясовано, що невизначена втрата тісно корелює з ускладненим горем, скорботою та ПТСР, що свідчить про їхню взаємозалежність, а моральна травма та депресивні симптоми мають значний вплив на рівень переживань втрати. Також результати регресійного аналізу показали, що з трьох предикторів (ПТСР, моральна травма та вік) лише ПТСР є значущим фактором для прогнозування переживання невизначеної втрати, тоді як моральна травма і вік не роблять статистично значущого внеску в модель. Відтак, при розробці програм допомоги, основний акцент слід робити на лікуванні ПТСР.
Окрім того, в більшості респондентів виявлено високий та середній рівень посттравматичного зростання (попри те, що їхні рідні зникли безвісти у період 2022-2024), але низький або середній рівень резильєнтності.
Відтак із метою сприяння подолання стресу та збереженню стабільності в умовах кризових обставин запропоновано досвід проведення відпочинкового ретриту як модель піклування про членів родин військових, котрі зникли безвісти з початку збройної агресії росії проти України. За основу ж для проведення ретритів і/або розробки програм із забезпечення психоемоційної підтримки рекомендовано використовувати модель віднаходження резильєнтності П. Босс.
Список використаних джерел:
- Boss, P. (2006). Loss, trauma and resilience: therapeutic work with ambiguous loss / Pauline Boss. p. 280; W.W. Norton & Company, 2006.
- Boss P., Yeats J.R. (2014). Ambiguous loss: a complicated type of grief when loved ones disappear. August 2014. Bereavement Care 33(2):63-69. https://doi.org/10.1080/02682621.2014.933573.
- Boss P. (2022). Ambiguous Loss: Giving a Name to Global Disappearances. Harvard Advanced Leadership Initiative. Social Impact Review. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.sir.advancedleadership.harvard.edu/articles/ ambiguous-loss-giving-a-name-to-global-disappearances.
- Boss, P. (2024). Context matters: The global adversity of missing family members. Journal of Family Theory & Review, 16(1), 17–18. https://doi.org/10.1111/jftr.12501.
- Comtesse, H.; Killikelly, C.; Hengst, S.M.C.; Lenferink, L.I.M.; de la Rie, S.M.; Boelen, P.A.; Smid, G.E. (2023). The Ambiguous Loss Inventory Plus (ALI+): Introduction of a Measure of Psychological Reactions to the Disappearance of a Loved One. Int. J. Environ. Res. Public Health 2023, 20, 5117. https://doi.org/10.3390/ijerph20065117.
- Domin M. (2024). Discriminatory Politics and Ambiguous Loss. Gender and Sexuality. Inclusive Therapists, 02/15/2024/. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.inclusivetherapists.com/blog/discriminatory-politics-and-ambiguous-loss.
- Zasiekina, L., Abraham, A., & Zasiekin, S. (2023). Unambiguous definition of ambiguous loss: Exploring conceptual boundaries of physical and psychological types through content analysis / Larysa Zasiekina, Andrea Abraham, Serhii Zasiekin // East European Journal of Psycholinguistics. – № 2(10), 2023. – p.182-195.