ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВЗАЄМИН ЧОЛОВІКІВ І ЖІНОК У СФЕРІ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Шпанчук Сніжана
здобувач освіти ОС Магістр ННІНО, Волинський національний університет імені Лесі Українки
Федоренко Раїса
науковий керівник, кандидат психологічних наук, доцент, Волинський національний університет імені Лесі Українки

Гендерні взаємини, які складаються між чоловіками і жінками на роботі, у діловому світі обумовлені двома протилежними тенденціями: триваючою явною або прихованою сегрегацією (примусовою ізоляцією) і конвергенцією (подібністю ознак різних груп). Остання тенденція є результатом серйозних змін, що відбулися в суспільстві, тому що чоловікам і жінкам доводиться працювати разом. При цьому, складаються як ворожі взаємини, конкуренція, так і дружні, націлені на співпрацю представників обох статей.

Сучасні дослідження показують, що у професійному самовизначенні жінок, в першу чергу, приваблюють можливості спілкування, соціальної взаємодії, взаємини, що складаються в колективі. Особисті, комфортні стосунки на роботі можуть компенсувати незадоволеність заробітною платою чи неблагополучними сімейними взаєминами. Для значної частини жінок, міжособистісні стосунки на роботі особливо значущі тому, що допомагають їм у визначенні своєї професійної Я-концепції. Крім того, соціальна підтримка на роботі значно зменшує відсоток депресій і фізичних нездужань у жінок [1; 2].

Міжособистісні взаємини в процесі спільної виробничої діяльності мають як усвідомлений, так і неусвідомлений, як необхідний, так і випадковий характер. Тому стан соціально-психологічного клімату виробничого колективу розглядають як функцію багатьох факторів .

Соціально-психологічний клімат колективу розуміють як якісний бік міжособистісних взаємин, які виявляються у вигляді сукупності психологічних умов, що сприяють чи перешкоджають продуктивній спільній діяльності і всебічному розвитку особистості в групі. Він залежить від стилю діяльності колективу і відношення до нього членів колективу, особливостей сприйняття ними один одного (оцінок, думок, реагування на слова і вчинки), взаємних почуттів (симпатій, антипатій, співпереживання, співчуття), психологічної єдності (спільності, потреб, інтересів, смаків, ціннісних орієнтацій, рівня конфліктності і тощо) [3].

На сьогоднішній день досить актуальною є тема міжособистісної взаємодії у професійній діяльності, оскільки вивченню психологічних особливостей взаємин чоловіків і жінок у виробничих колективах на сьогоднішній день приділяється недостатньо уваги. 

Вибірку нашого дослідження склало 100 осіб (50 чоловіків і 50 жінок) - працівників різних сфер діяльності. Всі досліджувані – жителі міста Луцька, віком 23 – 45 років.

Дослідження проводилось на базі Центру сімейної психології «Щаслива сім’я» факультету психології ВНУ імені Лесі Українки упродовж 2023-2024 років.

Теоретичне опрацювання наукових джерел та проведене комплексне дослідження дали змогу зробити наступні висновки:

Досліджено, що респондентами зроблено вибір за усіма рівнями задоволеності шлюбом. При цьому, варто зауважити, що високі і середні показники в обох досліджуваних групах є на досить високому рівні;

Встановлено, що при майже однакових показниках задоволеності шлюбом результати прояву ревнощів є вищими у обстежуваних, що перебувають у повторному шлюбі і розлучених. При цьому слід зауважити, що в обох досліджуваних  групах задоволеність шлюбом вищою є у чоловіків. Жінки продемонстрували нижчий рівень задоволеності шлюбом, при цьому виявивши вищий рівень подружніх ревнощів;

Виявлено, що існує певний зв'язок між задоволеністю шлюбом партнерами та проявом подружніх ревнощів: чим нижчою є задоволеність шлюбом, тим вищі показники прояву ревнощів до партнера. Разом з тим, залежність між задоволеністю шлюбом і проявом симпатій та зацікавленості до колеги по роботі не прослідковується;

Встановлено, що жінки більш гнучкі до зміни ситуації, більш нестримані в емоційних проявах, при цьому, здебільшого вони готові до змін власної поведінки заради оточуючих. Поведінка чоловіків є більш стабільною навіть при нестійких емоційних проявах. На відміну від жінок, вони більш здатні до широкого саморозкриття у спілкуванні. При цьому, як бачимо із дослідження, зв’язку між рівнем самоконтролю та особливостями прояву захоплення колегою по роботі як у жінок, так і у чоловіків не виявлено;

Відповідно до результатів порівняльного аналізу оцінки самоконтролю у спілкуванні одружених жінок і тих, що не перебувають у шлюбі на даний момент, виявлено, що відмінностей в оцінці самоконтролю не встановлено, при цьому, неодружені жінки є більш розкритими у спілкуванні, зокрема, з колегами чоловічої статі. Разом з тим, особливості самооцінки лідерства в обох категоріях (одружених і неодружених) як чоловіків, так і жінок розподілені практично рівномірно;

Встановлено, що зв’язок між рівнями самоконтролю, самооцінки лідерства та особливостями прояву захоплення колегою по роботі як у жінок, так і у чоловіків не прослідковується;

Виявлено, що міжособистісні взаємини чоловіків і жінок у сферах професійної діяльності по-різному сприймаються чоловіками і жінками, а також  і ставлення до осіб протилежної статі у сфері професійної діяльності є неоднаковим: жінки, здебільшого, вважають, що чоловіки у їхніх колективах нічим особливим не відрізняються від інших. При цьому відмічають, що якщо все-таки колега викликає захоплення, то жінка з більшим бажанням іде на роботу, значну увагу приділяє зовнішності, має кращий настрій. Разом з тим, вони заперечують можливість сексуальних стосунків із колегами, навіть якщо ті подобаються, вважають, що це ні до чого доброго не призведе і може зруйнувати сім’ю. Варто відзначити, що відповіді жінок заміжніх відрізняються від відповідей розлучених і тих, що не перебувають у шлюбі, які допускають як захоплення колегами по роботі, так і сексуальні стосунки. Чоловіки своїми відповідями засвідчили, що жінки у виробничому оточенні часто викликають до себе інтерес, а також самі звертають увагу на них. Щодо сексуальних стосунків із колегами, то чоловіки припускають їх наявність, при умові, що вони ні до чого не зобов’язують, якщо задовольняють обох і тощо. При цьому, заслуговує на увагу той факт, що чоловіки значно вище, ніж жінки, оцінюють власного партнера і надають йому перевагу. Жінки, в свою чергу, вважають, що чоловіки (мається на увазі, подружній партнер) їх рідко розуміють, не завжди влаштовують.

Відповідно до результатів дослідження, і чоловікам, і жінкам подобається, коли в колективі є колеги протилежної статі, які звертають на них увагу. При цьому, жінкам більше подобається «подобатись», оскільки вони не відчувають цього у достатній мірі від подружнього партнера. Чоловікам також подобається, коли на них звертають увагу колеги жіночої статі. На відміну від жінок, відповіді чоловіків, відповідно до сімейного статусу, не різнились між собою.

У подальшому дослідженні ми плануємо вивчити інші аспекти міжособистісної взаємодії як у виробничій сфері, так і в подружньому житті, зокрема, такі, як: тривалість перебування в одному колективі, коло спільних інтересів, емоційний клімат в сім’ї.

Отримані в процесі дослідження результати мають вагоме практичне значення, оскільки можуть успішно використовуватись у практичній діяльності психолога з надання психологічної допомоги подружнім парам з попередження прояву ревнощів, пов’язаних з виробничим колективом, та кожному партнерові безпосередньо з налагодження шлюбно-сімейних взаємин.

 

Список використаних джерел

  1. Гендерний паритет в умовах розбудови сучасного українського суспільства. Київ: Український інститут соціальних досліджень, 2002. 121 с.
  2. Маслова Ю. П. Концептосфера гендерного дискурсу ЗМІ. Нова інформаційна ситуація та тенденції альтернативного розвитку ЗМК в Україні. Острог : Вид-во НаУ «Острозька академія», 2012. С. 57–69.
  3. Федоренко Р. П. Психологія сім’ї : навч. посіб. Вид. 3-тє, змін. та доповн. Луцьк : Вежа-Друк, 2024. 648 с.
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net