Групі дослідників з університету міста Осло та швейцарського науково-дослідного інституту WSL вперше вдалось довести, що першоджерелом спалахів чуми в Європі були аналогічні в часі спалахи в Азії, звідки вірус потрапляв в порти південних європейських країн. До цього переважала думка, що лише друга пандемія відома як «Чорна смерть» була викликана вірусом завезеним з Азії. Дані висновки були опубліковані днями в Працях Національної академії наук США.
Дізнатись більше про найбільші епідемії людства в статті "Вірус проти людини: найбільші епідемії в історії людства"
До цього часу вчені намагались знайти джерела вірусу (головним джерелом вважався звичайний міський чорний щур) в Європі та пояснити їх активність з можливими сприятливими кліматичними умовами, які й були своєрідним спусковим механізмом для епідемій. Вченим CEES та WSL, натомість вдалось знайти нові докази того, що бактерії занесені були в середземноморські гавані середньовічної Європи саме з центральних осередків чуми в азійських країнах.
Дані отримані швейцарськими та норвезькими вченими показали, що активність азійських джерел чуми залежала від кліматичних змін в Азії, а разом з тим була виявлена закономірність спалахів хвороби і в Старому Світі. Так, наприклад, після дощових періодів на значній території Середньої Азії, через 10-15 років вірус діставався Великим шовковим шляхом Європейських країн. І це було не одноразовою подією, як вважалось раніше, а тривало більше чотирьох століть.
Втім, остаточне підтвердження даної гіпотези потребуватиме подальшого aDNA дослідження відповідного генетичного матеріалу давніх жертв пандемії з різного періоду та з різних частин Європи.